0 beğenilme 0 beğenilmeme
143

Merhabalar; öncelikle cevap ve ilginiz için şimdiden teşekkürler..

Bir İletişim firmasına 1.700 TL (faizleri ile birlikte) borcum mevcut. Uzun zamandır ne arayan nede soran oldu.. Son 1 ay'da.. Dosyamı bir Hukuk Firmasına vermişler.. Firma; Türkiye Geneli İcra Dosyalarına baktığı söyledi. Taahüt, Taksit yada herhangi bir şey yapmadı direk olarak 24'üne kadar ödeme yapacaksınız.. Yapmazsanız önce haciz gerekirse kapıyı kırar gireriz daha sonra da hapis cezası için işlem başlatırız diyerek tehtid edildim. 

Bu borç ile ilgili bir teblikat, ödeme emri gelmedi. Herhangi bir taahhüt yapmadım; ilk icra dosyası açıldığında mal beyanında bulundum. İşsizim, ikametgah adresimde ailem yaşıyor. Üstüme herhangi bir mal mülk yok. Öncellikle bu firmanın beni böyle tehtid ederek parayı istemesi hukuk dışı değil midir? Haciz'den önce ödeme emri göndermeleri gerek miyormu? Taahhüt veya hukuk dışı bir şey yapmadan hapis cezası verilir mi? 

Ve son olarak; böyle bir durumda ne yapmamı önerirsiniz.. Şimdiden teşekkür ederim; kolay gelsin.

Borçlar Hukuku kategorisinde (1.6k puan) sordu | 143

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
En İyi Cevap
ödeme emre ve haciz ihbarnamesi gelmeden yapılan işlem şikayet konusu olur, yine taahhüt altına girmeden hapis cezası almanız da söz konusu olmaz. muhtemelen gözünüzü korkutmak istemişler diye düşünüyorum, ancak yine de borcu bir an önce kapatmak lehinize olacaktır.
(365k puan) cevapladı
seçti
İlginiz için teşekkür ederim; firma tehtid ettiği günden itibaren aramadı ve sormadı. İlk gün öğlen 2.30'da evde olun geleceğiz dediler.. Ne gelen oldu; ne arayan nede soran..

Elbette bende ödemek istiyorum ama işsizim; günü birlik bir işte çalışıyorum. Kendilerine haftalık veya aylık bir ödeme düzeni sağlayın ödeme yapayım dedim kabul etmediler. Çalışmadığımı, üzerime mal olmadığını biliyorlar.. Bu süreç daha ne kadar sürecek? Taksit veya tahüüt için ne yapmam gerek..

Çok teşekkürler; kolay gelsin.
5,979 soru
4,556 cevap
620 yorum
19,007 üye