0 beğenilme 0 beğenilmeme
105
Bir e-ticaret sitesinden sipariş verdim kargo bedeli alıcı ödemeli bir şekilde. Siparişi cayma hakkımı kullanarak iptal etmek istediğimi aynı gün firmaya telefonla bildirdim. Ürünü kargoya verdiklerini kargo bedelini ödeyerek teslim almamı ve yine kargo bedelini ödeyerek göndermemi söylediler. Kısacası tüm kargo masraflarını benden karşılamamı istediler. Ben de kendilerine 6502 sayılı kanunu ve 27 Kasım 2014 tarihli mesafeli sözleşmeler yönetmeliğini referans göstererek tüm masrafları satıcının karşılaması gerektiğini belirttim. Ürünü kargodan teslim almadım ve iadesi yapıldı. Satıcı ürün kendilerine ulaştıktan sonra kargo bedelini iade tutarından keseceğini ve kalan miktarı iade edeceğini belirtiyor. Satıcının böyle bir kesinti yapmaya hakkı var mıdır ?

 

Not: Satıcının e-ticaret sitesi güncel yönetmeliklere göre güncellenmemiş. Satış sözleşmesinde 4077 sayılı kanuna atıf yapılıyor. Sözleşmede cayma hakkı kullanımı durumunda kargo bedeli satıcıya aittir diye yazmaktadır.

 

Satıcıya 6502 sayılı kanun 48. maddesinin 4. fıkrasını ve 27 Kasım 2014 tarihli mesafeli sözleşmeler yönetmeliğinin 12. maddesinin 1,2 ve 3. fıkralarını hatırlatarak bütün masrafları karşılamakla yükümlü olduğunu söyledim. Ancak kendileri ısrarla bunu kabullenmiyorlar.
Ticaret Hukuku kategorisinde (570 puan) sordu | 105

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
Selamlar...Kargo tarafımıza aittir şeklinde bir ilanı yada taahhüdü varsa zaten bu bedeli sizden alamazlar. Saygılar...
(561k puan) cevapladı
5,931 soru
4,544 cevap
619 yorum
18,929 üye