0 beğenilme 0 beğenilmeme
265

nternette faaliyet gösteren bir kuruluş; tüm filmlerden,belgesellerden,şarkılardan çeşitli kısa görüntüler alıp, 20-30 saniyelik videolar oluşturup i̇ngilizce öğrenilmesi için bunu webden yayınlamaktadır.i̇ddialarına göre vermiş oldukları film,belgesel görüntüleri sadece çok kısa birer fragman bilgilendirme amacı taşıdığı için telif hakkı ihlali yapmamaktadır.i̇lgili shttp://www.voscreen.com/  
yapılan bu iş yasal mıdır? bu şekilde bir sistem kullanan birisine yasal yaptırım uygulanır mı? uygulanacak yasal yaptırım ne olur?
başkalarınında bu şekilde video,belgesel ve şarkılardan çok küçün alıntılar yapıp yayınlaması telif ihlali oluşturur mu? yasal olarak getireceği yükümlülük var mıdır?

Fikri Mülkiyet Hukuku kategorisinde sordu | 265

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Selamlar...Bu durum tamamen FSEK kapsamında değerlendirilir. Zira, film ve eser sahibi yayınlanmasına icazet etmediği bir videonun bir parçası dahi olsa sadece yayınlanmasına ve kamuya açık hale getirmesine yine kendisi icazet edebilir. Ancak, bu durum bir çok video paylaşım sitesinin de kapatmayla karşı karşıya gelmesi anlamı taşır.Mesela youtube da yayınlanan videolar genel olarak üyeleri tarafından paylaşıma açılmaktadır. Bu nedenle öncelikle uyar kaldır sistemi uygulanarak kaldırılması talep edilir uyulmazsa zaten dava ve cezai işlem uygulanır. Sonuç itibariyle eserin tamamı yayında değildir. Ancak siz yine de dikkatli olun uyarılara kulak verin.Saygılarımızla...
cevapladı
Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.Verdiğiniz cevapdan anladığım kadarıyla öncelikle uyar kaldır sistemi uygulanacak.Yani telif hakkına sahip olan kuruluşlar videonun yayından kaldırılmasın için uyarı gönderecekler; eğer uyarı gönderildikten sonra video kaldırılmazsa; ilgili kuruluş olayı yargıya taşıyabilir.Peki uyarı göndermeden doğrudan yargıya başvurabilir; böyle bir durumda yargıdaki süreç nasıl işleyecektir.Şimdiden teşekkür ederim.
5,979 soru
4,556 cevap
620 yorum
19,007 üye