0 beğenilme 0 beğenilmeme
109
SAYIN YANITLIYICI

Murisin  ölümü 1990 yılı

A- gubu mirasçılar. 1995 yılında veraset belgesi çıkarıyor.

B- gurubu mirasçılar 2000 yılında verasetin iptali davası açıyor

C -gurubu mirasçı 2001 yılında B gurubu tarafından açılan davaya müdahil oluyor

2006 yılında dava bitiyor. Eski veraset iptaledilerek   A-B-C gurubu mirasçılarına. 60 üzerinden 20’şer pay verilen yeni veraset ilamı veriliyor.

2014 yılında –C- gurubunun temsilciligi, mahkeme kararıyla    atanmış  mirasçı olarak tarafıma geçiyor…

Yapılan araştırma sonucu mali yönü yüksek olan  bu davada A ve B gurubu mirasçıların.. gerçek mirasçı olmadıgını..  bir şekilde mirasçı olarak kabul gördügünü  düşünüyorum..  sorum şudur:  yukarıdaki  kronolojiye  göre.. VERASETİN İPTALİ DAVASI AÇABİLİRMİYİM… zaman aşımıyla ilgili sorun yaşarmıyım ve/veya zaman aşımı engeli var ise bunu aşmanın yolu varmıdır…  Dava/davalar istanbulda  görülmektedir..  Bu davaya baglı olan ve yürüyen pek çok dava bulunmakta. Bu nedenle sorumun cevabı yanı sıra, miras hukukunda deneyimli danışman avukata ihtiyacım var. Bu konudaki düşüncenizi de almak isterim..
Miras Hukuku kategorisinde sordu | 109

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Selamlar...Sorunuzu öncelikle zamanaşımı kapsamında değerlendirirsek eğer dava açılmış olması zaman aşımını kesen sebepler arasındadır. Bu nedenle zaman aşımı konusunda bir problem olmadığı düşüncesindeyiz. Ancak, davada taraf olan C grubu mirasçı sonuçlanan davada tüm vakaılarını ileri sürmüş olduğu düşünülürse tekrar aynı konuyu içeren davayı açmak HMK'ya göre davanın reddini getirecek ve aleyhinize sonuç doğuracaktır. Bu defa da açtıınız davaya A ve B grubu mirasçılar daha önce açılmış aynı konuda ki davayı ileri süreceklerdir. Bu durumda da davanız ilk celsede dahi reddedilebilir. Siz ancak sonuçlanan davayı temyiz süresi içerisinde temyiz etmeniz faydanıza olacaktır. Saygılar...
cevapladı
6,530 soru
4,681 cevap
635 yorum
20,231 üye
Saç Ekimi