0 beğenilme 0 beğenilmeme
65

facebookda eskı kız arkadasımla konusurken nısanlısı sıfresını almıs ve ben onun oldugunu bılmeden eskı yaptıklarımızı konustuk fakat ıftıra atıosun nısanlıma dıyerrek konusma kayıtlarını yapıp mahkemeye verecegını soyledı. ceza alırmıym bu durumda

ama soyle de bırsey var ben haakret de etmedım ıftırada. gecmıste yasadıklarımızdan su guzeldı bu guzeldı falan dıye yazdım ama karsımdakı nısanlısıymıs? ıftıra falan derse de bır sene once gsm mesajlarında sevgılı oldugumuz ve bu ozel konusmalarımıza daır konusmalar cıkartılırmı?

Ceza Hukuku kategorisinde sordu | 65

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Anayasanın 20. maddesine göre; "Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz." Bu ilkenin ihlali halinde, yani özel hayatın gizliliği ihlal edilirse artık yeni Ceza Kanununa göre fiil suç sayılacaktır. Yeni Türk Ceza Kanununda (TCK) kabul edilen "Özel hayatın gizliliğini ihlal" suçu, eski TCK'de olmayan yeni bir suç tipidir. Anayasanın 20. maddesinin yaptırımı artık 5237 sayılı Ceza Kanunundadır. Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile veya adli para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz (Madde 134/1). Başkasının gizli yaşam alanına girilmesi ve kayda alınması suç sayılmıştır. Görüntü ya da ses kaydı yapılması halinde ceza en az bir yıl olacaktır. O halde görüntü ya da ses kaydı ağırlaştırıcı hal olarak kabul edilerek cezanın daha fazla olması benimsenmiştir.
cevapladı
5,979 soru
4,556 cevap
620 yorum
19,007 üye