Gönderen Konu: ATAMA YETKİSİ  (Okunma sayısı 2881 defa)

Çevrimdışı OktayHukuk

• Aktif Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Diğer meslekten hukukseverim
ATAMA YETKİSİ
« : Ekim 30, 2009, 04:33:09 ÖS »
T.C.
DANIŞTAY
8. DAIRE

Esas No.
2008/5311
Karar No.
2008/4900
Tarihi
01.07.2008

İLGİLİ MEVZUAT
2547-YÜKSEK ÖĞRETİM KANUNU (YÖK)/33.A

KAVRAMLAR
ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ
ATAMA YETKİSİ
FAKÜLTE YÖNETİM KURULU

ÖZET
TEMYİZ DİLEKÇESİNDE ÖNE SÜRÜLEN HUSUSLAR, SÖZ KONUSU MADDEDE YAZILI NEDENLERDEN HİÇBİRİSİNE UYMADIĞINDAN, İSTEMİN REDDİ İLE TEMYİZ EDİLEN MAHKEME KARARININ ONANMASININ UYGUN OLACAĞI DÜŞÜNÜLMEKTEDİR

İSTEMİN ÖZETİ : Üniversitesi Fakültesi Ağız  Ana Bilim Dalında 2547 sayılı Yasanın 33/a maddesi uyarınca araştırma görevlisi olarak görev yapan davacının, görevine devam etmemesi yönünde oluşturulan Fakülte Yönetim Kurulunun 21.09.2005 gün ve 19 sayılı kararının iptali istemiyle açılan davada; 2547 sayılı Yasanın 33/a maddesi uyarınca araştırma görevlilerini atama yetkisi münhasıran rektöre tanınmış olduğundan, bu konuda yetkisi bulunmayan fakülte yönetim kurulunun almış olduğu dava konusu kararda hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesiyle işlemi iptal eden İstanbul 2. İdare mahkemesinin 26.12.2007 gün ve E:2005/3245, K:2007/3013 sayılı kararının; hukuka aykırı olduğu ileri sürülerek, 2577 sayılı Yasanın 49. maddesi uyarınca temyizen incelenerek bozulması istemidir.

SAVUNMANIN ÖZETİ: İstemin reddi gerektiği savunulmaktadır.

DANIŞTAY TETKİK HAKİMİ MEVLÜT BEDEL\\\'İN DÜŞÜNCESİ: İstemin reddi gerektiği düşünülmektedir.

DANIŞTAY SAVCISI HÜSEYİN YILDIZ\\\'IN DÜŞÜNCESİ : İdare ve vergi mahkemelerince verilen kararların temyizen incelenerek bozulabilmesi için, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 49 uncu maddesinin birinci fıkrasında belirtilen nedenlerin bulunması gerekmektedir.

Temyiz dilekçesinde öne sürülen hususlar, söz konusu maddede yazılı nedenlerden hiçbirisine uymadığından, istemin reddi ile temyiz edilen Mahkeme kararının onanmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Hüküm veren Danıştay Sekizinci Dairesince işin gereği görüşüldü:

KARAR : İdare ve Vergi Mahkemeleri tarafından verilen kararların temyiz yolu ile incelenip bozulabilmeleri 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Yasasının 49. maddesinin 1. fıkrasında yazılı nedenlerin bulunmasına bağlıdır.

SONUÇ : İdare Mahkemesince verilen kararın dayandığı gerekçe usul ve yasaya uygun olup, bozulmasını gerektiren bir neden bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına ve yargılama giderlerinin temyiz isteminde bulunan üzerinde bırakılmasına, 01.07.2008 gününde oybirliği ile karar verildi.