Gönderen Konu: Devlet Memuru olmaya engel cezalar.  (Okunma sayısı 6083 defa)

Çevrimdışı serhat

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Devlet Memuru olmaya engel cezalar.
« : Mart 13, 2011, 06:22:38 ÖS »
Öncelikle paylaşımlarınızdan dolayı sizlere tesekkür ederim..
Basınızıda fazla ağrıtmak istemem..2003 yılında 404/2 den yargılandım ve 10 ay ceza aldım ve bu ceza para cezasına çevrilip ertelendi..haliyle adli sicil kaydımda görünmesede,adli sicil arşiv kaydımda görünüyor..ben kpss ye girdim nihai listeyede alındım ve tersane komutanlığında kaynak işçisi olmak için 2 hafta önce  sınava girdim sınavım olumlu sonuçlandı..benim ögrenmek istedigtim şey sizce güvenlik soruşturması sonucu işe başlatılmamda engel varmıdır_? çünkü çalışacağım yer TSK..ayrıca eski TCK ya göre hükmün Esasen Vaki Olmama durumu söz konusu oldugundan arşiv kaydımın silinmesi icin dilekce ile basvurdum yerel mahkeme red kararı verdi bir üst mahkemeye başvurdum heniz cevap gelmedi..birde sunu öğrenmek istiyorum bana çalışacagım yerde arşiv artaştırma formu dolturtacaklarmış orda bi bölüm var \\\'\\\' hakkınızda verilmiş mahkumiyet hükmü veya devam eden davavın varmı?\\\'\\\' sizce bu soruya hangi cvbı vermeliyim_? esasen vaki olmadıgına göre hiç olmamıs  sayılarak yok mu demeliyim_? yalan beyanda bulunmak ta istemiyorum..lütfen acil yardım..simdiden tesekkürler..

Çevrimdışı Sorumlu Kişi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Cvp:Devlet Memuru olmaya engel cezalar.
« Yanıtla #1 : Mart 14, 2011, 09:38:11 ÖÖ »
Selamlar...

Dmk m 48\\\'de katalog halinde memuriyeti engelleyen suclar sayilmistir.Buna islemis oldunuz sucun oncelikle katalog suclardan olmamasi, 1yildan fazla olmamasi gerekmektedir.Zanlimca islemis oldugunuz suc uyusturu bulundurmak veya kullanmak bu durumda 10 ay cezA alip adli para cezasina cevrilmesi ve katalog suclardan olmamasi sizin icin avantaj saglayacatir.Ancak her ne olursa olsun yalan beyanda bulunmayiniz.Saygilar...

Çevrimdışı serhat

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Mart 14, 2011, 02:32:53 ÖS »
ilginizden dolayı cok tesekkür ederim...

Çevrimdışı serhat

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Mart 14, 2011, 03:07:48 ÖS »
Ben bir sey daha sorabilirmiyim..uzun zamandır cvp alamadım bu soruya..Olduğu gibi yapıştırıyorum...Merhaba ..Ben 2003 yılında TCK 404/2 den yargılandım ve 10 ay ceza verildi bu ceza önce paraya cevrildi ardından ertelendi..Adli sicil kaydım yok fakat arşiv kaydım mevcut...Arşiv kaydımın silinmesi icin dilekce ile basvuru yapmıstım ve bir ay önce cvp geldi..cvp ta \\\'\\\' 5352 sayılı adli sicil kanununun Geçici 2/2.maddesinde\\\'\\\' birinci fıkra gereğince işlem yapılarak arşive alınan kayıtlar hakkında ,3682 sayılı Kanunun 8 inci maddesinde öngörülen sürelerin dolduğu veya ertelenmiş olan hükmün esasen vaki olmamış sayıldığı hallerde bu tarih esas alınarak, Anayasanın 76 ncı maddesinde ve özel kanunlarda sayılan suç ve mahkumiyetler dışındaki kayıtlar için ilgilinin Cumhuriyet Başsavcılığının veya Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün talebi üzerine hükmü veren mahkemece veya talep edenin bulundugu asliye ceza mahkemesince arşiv kaydının silinmesine karar verilir.\\\'\\\' hükmü yer almıştır. 2918 S.K\\\'nun 41/2. maddesinde ,765 sayılı TCK.\\\'nun 403 ve 404. maddeleri ile mahkum olanlara sürücü belgesinin verilemeyeceği belirtilmiştir. Bu açıklamalar ışığında somut olaya bakıldığında, talepte bulunanın silinmesi talep edilen mahkumiyetinin uyuşturucu madde kullanmak suçuna ilişkin olması ve bu mahkumiyetinin 2918 S.K.\\\'nun 41/3. maddesinde belirtilen mahkumiyetler kapsamında bulunduğu belirlendiğinden, arşiv kaydının silinmesi yasal olarak mümkün olmadığı anlaşılmakla, talebin reddine karar verilmesi gerekmiştir......
Sizce verilen bu karar hukuka uygunmudur_? eski TCK ya göre esasen vaki olmama durumu mevcut olduguna göre sürücü belgesi icinde sorun olmamalı kanaatindeyim..
ve ben bu karara da bir üst Mahkemeye itiraz ettim bu gün yarın onunda cevabı gelir..sizce mahkemeden gelen karar tekrar olumsuz olursa be yapmalıyım_?..simdiden tesekürler.