Gönderen Konu: Kapıdan Satışlar ve Tüketici Hakları  (Okunma sayısı 3334 defa)

Çevrimdışı Av. Ahmet Delikanlı

• Administrator
  • Yönetici
    • Profili Görüntüle
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
Kapıdan Satışlar ve Tüketici Hakları
« : Şubat 07, 2009, 10:20:06 ÖS »
Email youluyla gelen sorular...

Soru:

[Alıntı]Merhaba,

Bugün hiç kapıya gelen satıcılardan alıiveriş yapmadığım halde x şirketinden, 270 YTL değerinde y marka bir masaj aleti aldım. Yaklaşık 2 saat sonra bilgisayardan kontrol etme şansım oldu yazık ki ve ürünün 40 ila 60 lira arasında değiştiğini gördüm (evet aynı marka ve model) İşlemin iptal edilmesini rica ettim, etmediler. Ürünü geri vermek istediğimi söyledim, iade kabul edilmediğini söylediler.
Tüketici hakları doğrultusunda ne yapmamı önerirsiniz?

Teşekkür ederim[/Alıntı]
İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Hacet Mah. Keykubat Bulv. Nazifoğlu Apt. No:2/6 Alanya/ANTALYA Tel-Fax: 0242 511 54 11

Çevrimdışı Av. Ahmet Delikanlı

• Administrator
  • Yönetici
    • Profili Görüntüle
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
Cvp:Kapıdan Satışlar ve Tüketici Hakları
« Yanıtla #1 : Şubat 07, 2009, 11:05:08 ÖS »
Cevap:

Kapıdan satışlarda malı teslim aldığınız tarihten itibaren 7 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden aldığınız ürünü geri iade edebilirisiniz. İade bildirimini sözleşme yaptıysanız,  sözleşme yaptığınız adrese faksla ya da noter kanalıyla cayma bildiriminizi iletin.Bu bildirimi yaptıktan sonra karşı taraf 20 gün içinde malı teslim zorundadır. Eğer hala sorun devam ediyorsa, iki yolunuz var.

1-   Miktarı 260 TL olduğu için Kaymakamlık bünyesinde bulunan tüketici sorunları hakem heyetine başvurabilirsiniz(Tüketici mahkemesi başvuru sınırı 2008 itibariyle (827,05 TL\\\'dir).Konuyla  ilgili olarak yine forumumuzda bir dilekçe örneği bulunmaktadır.
Dilekçeye Ulaşmak İçin Tıklayınız

2-  İkamet ettiğiniz ilde bulunan Sanayi ve Ticaret il müdürlüğüne şikayetinizi belirten bir dilekçe yazabilirsiniz.

Yazacağınız Dilekçenin Matbu Formu Şöyle;

.......(İl)......SANAYi ve TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ\\\'NE

ŞİKAYET EDEN      : (Ad ,Soyad ) -(Adres)

ŞİKAYET EDİLEN      : Şikayet edilen kişiler - kurumların adı soyadı-unvanı-adresi
                                                                   (sorumluluk açısından birden fazla kişi ya da kurum olabilir.)

ŞİKAYET KONUSU      : Kapıdan satış firması hakkında

OLAYLAR         :  ..../..../2009 tarihinde ...saatinde kapıma gelen satıcılardan alışveriş yaptım. Yedi günlük cayma hakkımı iadeli taahhütlü posta / noter /telefon / fax vasıtasıyla kullandım. Ancak söz konusu firma cayma hakkımı dikkate almayarak maddi ve manevi mağduriyetime sebebiyet vermiştir. ....\\\'\\\' Gibi… (şikayete konu olan olay, yaşadığınız hadiseler; açık, ayrıntıdan uzak; ama olayı tam olarak ifade etmelidir. (Maddelendirilmiş bir şekilde anlatmanızı öneririm)

SONUÇ                                                : Söz konusu kapıdan satış firması cayma hakkımı kullanmama rağmen vermiş olduğu ürünü geri almamaktadır. Gerekli incelemenin yapılarak, yukarıda belirtilen firma hakkında ceza-i işlem uygulanmasının saygılarımla arz ve talep ederim.    
.../ ... 2009 (tarih)

Ad, Soyad,
                                                                                               imza

EK BİLGİ: Kapıdan satış sözleşmelerinde
- Sözleşmenin bir nüshasını almayı unutmayın.
- Sözleşmede cayma bildiriminin yapılacağı açık adres ve en az on altı punto ve koyu siyah harflerle yazılmış cayma hakkınıza dair bilgi bulunmalıdır.
- Sözleme de atılan tarihe dikkat ediniz.Özellikle tarihi kendiniz atın.
- Taksitle satın alıyorsanız her bir taksit için ayrı bir kıymetli evrak düzenletin ve Türk Lirası olmasına dikkat ediniz.
İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Hacet Mah. Keykubat Bulv. Nazifoğlu Apt. No:2/6 Alanya/ANTALYA Tel-Fax: 0242 511 54 11

Çevrimdışı uğur

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Cvp:Kapıdan Satışlar ve Tüketici Hakları
« Yanıtla #2 : Şubat 08, 2009, 12:21:14 ÖÖ »
Selamlar,

Bazi illerdeki Sanayi ve ticaret il müdürlüklerinin  bu tür olaylarla ilgilenmedikleri yönünde duyumlar aliyorum. Bu nedenle en garanti yol olarak;

Bulundugunuz ildeki Tüketici Haklari Derneklerine müracaat etmenizi tavsiye ederim. Onlar ilgili firmaya ihtarname göndererek satim konusu malin geri alinmasini sagliyorlar. Tabii ki bu basvuruyu 7 gün icerisinde yapmaniz sartiyla.

Saygilarimla.