Gönderen Konu: maaş alamama ve iş feshi  (Okunma sayısı 6682 defa)

Çevrimdışı coskun

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
maaş alamama ve iş feshi
« : Ocak 30, 2009, 12:48:36 ÖÖ »
06.07.2007 yılından bu yana çalıştıgım işyerinden 6 aydır maaş alamadıgımdan dolayı 20.01.2009 tarihinde ayrılmak zorunda kaldım.Yönetime maaşımı vermediginiz için işten ayrılıyorum diye dillekçe verdim.Benim sormak  ve ögrenmek istedigim:İhbar veya kidem tazminatı isteyebilirmiyim...........Bize maaşlarımızın 2009 yılı Temmuz ayınından itibaren  senetle ödenecegini söylüyorlar  paramı nakit almam için ne yapabilirim...........Alamadıgımız maaşlarımızın faizini alabilirmiyim..........İşverenle konuştugumuzda elinizden geleni yapın gibi çirkin bir uslüp kullanıyor..........Yasal olarak haklarımı nasıl alabilirim ve nereye başvurabilirim vereceginiz cevaplar için tesekkür ederim

Çevrimdışı uğur

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Cvp:maaş alamama ve iş feshi
« Yanıtla #1 : Ocak 30, 2009, 11:21:16 ÖÖ »
Selamlar;

Ücretinizin zamaninda ödenmemis olmasi 4857 sayili Is kanunu madde 24/II,e bendine göre, is sözlesmesinin hakli nedenle feshi sebebidir. Iscinin is sözlesmesini madde 24 e göre feshetmesi halinde kidem tazminatina hak kazanacagi tartismasizdir. Ayrica diger sorulariniz acisindan öncelikle ilgili yasa hükümlerini belirtmekte fayda var.

Is kanunu madde 32 ye göre;

ücret en gec ayda bir ödenir. is sözlesmeleri veya toplu is sözlesmeleri ile ödeme süresi bir haftaya kadar indirilebilir.  Ayrica emre muharrer senetle (bono ile), kuponla veya yurtta gecerli parayi temsil ettigi iddia olunan bir senetle veya diger herhangi bir sekilde ücret ödemesi yapilamaz.

Madde 34/I son cümleye göre de, Gününde ödenmeyen ücretler icin mevduata uygulanan en yüksek faiz orani uygulanir.

Sonuc olarak;

Mahkemeye müracaat ederek acacaginiz bir davayla,

Kidem tazminati talep edebilirsiniz, ancak hakli nedene dayansa dahi hizmet aktini kendi istegi ile fesheden taraf ihbar tazminati isteyemez. Bu nedenle ihbar tazminati talep edemezsiniz,

Senetle yapilan ödemeyi kabul etmediginizi (ve nakit ödeme istediginizi bildirip) noterden cekeceginiz bir ihtarla (ispat kolayligi acisindan) belgelendirip, isverini paranizi nakit ödemeye zorlayabilirsiniz.

Ödenmemmis bulunan maaslarinizi mevduata uygulanan en yüksek faiziyle birlikte talep edebilirsiniz.

Saygilarimla.

Çevrimdışı gülçin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Cvp:maaş alamama ve iş feshi
« Yanıtla #2 : Temmuz 08, 2009, 06:18:34 ÖS »
normalde  maaşlarımız her ayın 25 inde alınıyordu 2 yıl öncesine kadar fakat yinede içerde 10 günlük maaşımız kalıyordu çünkü her ayın 15 inden 15 ine kesiliyor maaşlarımız fakat gitgide ayın 5 i 8 i 12 si ve sonunda 15 16 sını  buldu ödemelerimiz şöyle mayısın son 15 i ile hazıranın ilk 15 i maaşını 15  16 temmuzda alacagız sanırım oda tam belli diil nezaman maaş alacagımız belli diil açıkçası  bu durumda kıdem tazminatımı  alabilirmiyim ne yapmam gerekiyor ......