Gönderen Konu: ziynet eşya alacağının saklı tutulmaması  (Okunma sayısı 3885 defa)

Çevrimdışı Özlem

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ziynet eşya alacağının saklı tutulmaması
« : Şubat 10, 2009, 04:45:02 ÖS »
Merhaba

2004 yılında sonuçlanan anlaşmalı boşanma davasında taraflar velayet,eşya,nafaka ve tazminat konularında anlaşmışlar.Fakat ziynet alacağı ile ilgili herhangi bir kayıt yok ilamda.Karar 2004 yılında verildiği içinde dosyaya ulaşmakat zorluk çekiyorum.

Bu durumda ziynet alacağı davası açabilir miyiz?

Bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirm.Yargıtay kararlarını taradım.Fakat pek işime yarar bir şey bulamadım.

Şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla

Çevrimdışı zeynep

• Aktif Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Cvp:ziynet eşya alacağının saklı tutulmaması
« Yanıtla #1 : Şubat 13, 2009, 08:25:16 ÖS »
Selamlar...

Boşanma davalarında ziynet alacağıyla ilgili olarak bir karara rastladım kararda aynen şöyle diyor;

\\\"ziynet alacağı katkı payı ve dolar olarak verilen paraya ilişkin olup, bu talepler boşanmanın fer\\\'i niteliğinde olmayıp ayrıca harca tabidir. (Harçlar K.30-32) Harcı yatırılarak açılmış bir dava bulunmadığı için bu konuda karar ittihazına yer olmadığına karar verilmesi gerekirken talebin reddedilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.\\\" YARGITAY 2.Hukuk Dairesi, Esas: 2003/6152, Karar: 2003/7194
,Karar Tarihi: 15.05.2003, 492 S. K. m. 30, 31, 32)

Demek ki bu alacağı ayrı bir davayla harca tabi olarak talep edebilirsiniz.

Çevrimdışı Özlem

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Cvp:ziynet eşya alacağının saklı tutulmaması
« Yanıtla #2 : Şubat 14, 2009, 04:08:48 ÖS »
Çok teşekkür ederim Zeynep Hanım,artık umudumu kesmiştim.Ben de açılması gerektiğini düşünüyorum.Fakat acaba protolde bahsedilip ilamda bahsedilmemiş olabilir mi oraya takıldım.Böyle bir şey mümkün mü onu da bilmiyorum.Saygılarımla