HUKUK BRANŞ(ALAN)FORUMLARI > İdare ve İdari Yargılama Hukuku

Danıştayda Kararın İcra Takibi Ne zaman Yapılır?

(1/1)

zeynep:
Selamlar...

Danıştayda bir karar kesinleştikten sonra mı?Yoksa kesinleşmeden de avukatlık ücreti ve yargılama giderini icra takibine koyabiliyor muyuz?

Ayrıca kesinleşmesinden sonrada herhangi bir süre beklenmeli mi?

Bu konuda acil bilgiye ihtiyacım var meslektaşlarımın cevaplarını bekliyorum???

kerem:
kural olarak ilamların icraya konu yapılabilmsi için kesinleşme şartı yoktur.
fakat humk ve bazı özel yasalarda istisnalar mevcuttur..

kesinleşmesi gereken bazı kararlar;
vergi mah. kararları,kira tespit,hakem kararları,ceza kararlarının bereat içermeyen kararları,menfi tespit davası kararları..

Kesinleşmeden icraya konulamayacak ilamlarda yazılı yargılama gideri ve vekalet ücreti ait oldukları hüküm kesinleşmediği sürece icraya konulamaz..

idare mahkemesi kararlarının icraya konu yapılabilmesi için kesinleşme şartı yok.
danıştay kararlarının  kesinleşme şartı var mı bilmiyorum..ilk derece mahkemesi olarak verdiği kararlar ile temyiz merci olarak verdiği kararlar açısından da bi ayrım var mı bilemiyorum..

ama genel olarak ilam tespit hükmünde ise yani eda hükmü içermiyorsa kesinleşmesini beklemeniz gerekiyor..

karar kesinleştikten sonrada ayrıca bi süre beklemenize gerek yok..

not:ben bu konu hakkında bildiklerimi ve aklıma gelenleri  paylaştım..herhangi bi yanlışlıktan mesul değilim :)

zeynep:
Selamlar...

e2008, paylaşım için teşekkür ederim.Ben de biraz araştırma yaptım paylaşımdan sonra.İdari yargıda verilen kararlarda karar kesinleşmeden icra takibine koyulamıyor zanlımca...

Bu yüzdende takibin kesinleşmesini bekleyeceğim :( .Bir de kesinleşmeden sonra sizinde dediğiniz gibi herhangi bir süre yok.Buradanda anlaşılıyor ki kesinleşmeden hemen sonra icra takibi yapılabilecek...

İlginize teşekkürler...

kerem:
merhabalar
ben biraz baktım idari yargıda ki uygulama şu yönde İyuk M 28/1

Madde 28

1. (Değişik: 10.6.1994 – 4001/13 md.) Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez. Ancak, haciz veya ihtiyati haciz uygulamaları ile ilgili davalarda verilen kararlar hakkında bu kararların kesinleşmesinden sonra idarece işlem tesis edilir

\\\" haciz veya ihtiyati haciz uygulamaları ile ilgili davalarda verilen kararlar hakkında bu kararlar kesinleşmesi gerektiği ifade edilmiş\\\" yani takibe konu yapılacak kararların bu kapsamda olup olmadığına bakmak gerekir...bu kapsamda değilse kesinleşme şartı yok..

sonuç olarak elinizde ki karara göre işlem tesis edeceksiniz..

bir ip ucu eğer elinizde ki karar kesinleşmesi gerekiyor ise ve sizde icra takibi yapmak istiyorsanız...
ilamsız icra takibi yapabilirsiniz borçlu itiraz etmezse takip kesinleşir ve sizde alacağınıza kavuşmak için gerekli işlemleri yaparsınız..:)
  kolay gelsin i pazarlar

Navigasyon

[0] Mesajlar

Yanıtla

Tam sürüme git