Gönderen Konu: noter vekaleti ile aldığım araç hacizli çıktı  (Okunma sayısı 3448 defa)

Çevrimdışı ahmet

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
eylül 2009 tarihinde noter vekaleti ile araba satın aldım.  fakat vekaleti  bana verende ruhsat sahibi değildi.  kısacası vekaletin vekaletini aldım.  vekalet alırken aynı zamanda aracın vergi dairesinden borcu yoktur belgesinide aldım.
şimdi arabayı satmam gerekiyor. ama e-devlet araç sorgulaması yaptığımda (bunu yeni öğrendim. keşke daha önce bilseydim) arabanın üzerinde 2 haciz ve yakalama görünüyor.. ama vergi dairesine gittiğimde bana borcu yoktur yazısı verebiliyorlar. asıl araç ruhsat sahibine ulaşamıyorum. vekalet  aldığım kişiyi buldum.  ben sana aracı vekalet ile verirken borcu yoktur belgesinide verdim.  beni bağlamaz diyor.

1.  bu aracı şimdi başkasana noter satışı ile satabilirmiyim.?

2. eğer satamazsam kimi muhatap almalıyım?

3. bana bu aracı vekalet ile satan kişinin bir sorumluğu varmı?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı Sorumlu Kişi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Cvp:noter vekaleti ile aldığım araç hacizli çıktı
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2010, 01:56:30 ÖÖ »

Noterin kendisine taraflarca getirililen belgelerin doğruluğunu araştırma yükümlülüğü yoktur. Noterler, vergi daireleri gibi devletin satıştan kaynaklanan damga vergisi ve harç tahsil işlemi yapmaktadırlar. Aracı satın alan şahsın, aldığı aracın vergi ve trafik kaydını kendisinin incelemesi gerekir.

Bunun dışında yapmanız gereken savılığa dolandırıcılıktan dolayı bir şikayet dilekçesi yazmanız gerekmektedir.

1 - Normalde hacizli bir aracın satışı muteberdir.Ta ki satın alan kişinin bilmesi gerekir

2-  Muhatap olarak yukarıda belirttiğimiz gibi size temiz kağıdı getiren kişiyi muhatap olmalısınız.

Eğer fahiş bir hata var ise site yetkililerinden ve üyelerinden şimdiden özür diliyorum...