İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - sevgiolmez

Sayfa: [1]
1
Borçlar Hukuku / Ynt: Devremülk Aidatlarını Ödemek Zorunlu mu?
« : Kasım 06, 2016, 12:40:01 ÖS »
Devremülk Nedir?

Kişinin yılın belli zamanlarında tatil ve dinlenme amacıyla 7, 10 ve 15 günlük seçeneklerle  satın aldığı mülk hakkına devremülk denilir. Devremülkte mülkün tamamını ve kullanımı değil yılın belirli dönemlerinde kullanım hakkını sahip alırsınız.

Devremülkün en büyük avantajı satın aldığınız devremülkü ömür boyu seçtiğiniz tarihlerde ücretsiz olarak yararlanabilmenizdir.

Devremülkünüzü kullanmadığınız dönemlerde kiraya verme hakkına sahipsiniz. Devremülkler tapulu olduğundan istediğiniz zaman devremülkünüzü satabilirsiniz.
 
Devremülk değişim sisteminde haftalık değişim sistemi de söz konusudur. Devremülk değişim sistemine üye olarak kayıt yaptıranlar devremülklerinin kullanma dönemlerinde paylaşım havuzuna dahil olarak başka tesislerden de yararlanabilmektedirler. Devremülk değişim sistemi sayesinde kişiler her sene aynı yere değil, başka yerlere de gidebilmektedirler. Böylece devremülk sahipleri her yıl istedikleri zaman diliminde farklı yerler de tatillerini yapabilmektedirler.

Birçok devremülk değişim firması vardır. Devremülk değişim ücreti tesisten tesise değişerek ortalama 150 ile 400 dolar arasındadır.

Devremülk nasıl iptal edilir?

Devremülk iptalini devremülk sözleşmesinin kurallarına göre yapılması gerekmektedir. Sözleşmede geçen; kişi tesisi gördükten sonra sözleşmeyi imzalamışsa ve daha sonra devremülkü beğenmediğini anlamışsa sözleşme iptalini yapabilmektedir. Sözleşme 10 gün içinde yasal olarak feshedilebilmektedir.

Fakat alıcı devremülkü görmeden kapı da ya da dışarıda tanıtılarak karar verip aldıysa tesisi görüp beğenmediği takdirde sözleşme feshi için 7 günlük yasal süresi bulunmaktadır. Yasal sözleşme fesih süresini kaçıranlar devrmülk iptalini yapamazlar. Fakat kapıda görmeden satın alınan devremülk için Yargıtay’ ın emsal kararı bulunmaktadır. Buna göre sözleşme cayma süresi devremülkü satın alanın devremülkü gördüğü andan itibaren başlar şeklindedir.

Sayfa: [1]