Gönderen Konu: Boşanma ve Velayet  (Okunma sayısı 3028 defa)

Çevrimdışı Av. Ahmet Delikanlı

• Administrator
  • Yönetici
    • Profili Görüntüle
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
Boşanma ve Velayet
« : Aralık 04, 2011, 07:43:09 ÖS »

Soru Ziyaretçi Defterinden Kaldırılarak Foruma Yönlendirilmiştir.

Isim: adem
Mesaj: Selam eşimin Annesi yüzünden anlaşamıyoruz herşeyimize karışıyor evligimizin ilk 2 ayı iyiydi annesi karıştıkca evligimiz karıştı ve dünyalar tatlısı bir çucugumuz oldu 1,5 yaşında birde 5aylık hamile ben nekadar cabaladıysam boşanmamaya  isdemiyorum dedi ve ayrı evisdiyorum dedi normalde ayrıyız babam üst katda annemi babamı istemiyor bende onun üzerine tamam dedim o zaman ne sen neden ben annemizin yanına yakın yerde kalmıcaz olmaz dedi kendi annesinin yanında kalmak istiyormuş eşimin psikolojik sorunları var rahatsız doşmuş cocugumuzu ilk anne kardındayken bana sinirlenip yumrukladı ve doğduktan sonrada 5 defa bana kızıp fırlattı yerlere ve annesi uygunsuz biri oldugu için tek yollamak isdemiyordum şu anda resmi olmayan biriyle kalıyor kayın validem eşimde onlarda şuan doğmamış cocugumu da aldırmak isdediler benim haberim yokken ben duydukdan sonra istemedim ve hastaneye bildirdim aldırmayın diye ve şuan psikolojik durumunu bildirsem dilekçemi versem çocugumun tüm velayetini alır mıyım? Sağlığından endişeliyim sağı solu belli olmuyor eşimin Bu Konuda bana Bilgilerinizi Sunar mısınız? Rica  edersem...
İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Hacet Mah. Keykubat Bulv. Nazifoğlu Apt. No:2/6 Alanya/ANTALYA Tel-Fax: 0242 511 54 11

Çevrimdışı Av. Aysun Delikanlı

• Administrator
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • Hukukevi
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
Ynt: Boşanma ve Velayet
« Yanıtla #1 : Aralık 06, 2011, 02:36:55 ÖS »
 TMK md.336'da "Evlilik devam ettiği sürece ana ve baba velâyeti birlikte kullanırlar.Ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hâli gerçekleşmişse hâkim, velâyeti eşlerden birine verebilir."  denmektedir.
   Sorudan anladığımız kadarı ile boşanma gerçekleşmemiş ancak ortak hayata son verilmiş.Adem bey mahkemeye başvurarak velayetin kendisine verilmesini isteyebilecektir. Eşinin psikolojik rahatsızlığı bulunduğunu ve çocuğun sağlığından şüphe edildiğinin ispatı ile ( mahkeme uzman bilirkişilerince yapılan tespitle hakimin kanaat getirmesi halinde) velayetin davacı eşe verilmesi mümkün olabilecektir.