Gönderen Konu: İlamsız Takipte Ödeme Emri (Zor durumdayım)  (Okunma sayısı 12276 defa)

Çevrimdışı mami

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İlamsız Takipte Ödeme Emri (Zor durumdayım)
« : Ekim 19, 2010, 11:42:51 ÖS »
Merhabalar,

Esim emlakcyaişe baslarken temınat senedımzalıyor. Bu ısyerınde sıgortasız calıstırılıyor ve bu sekılde calısan cok kısı var. Isten cıkmak ıstıyor fakat senet one surulerek cıkamazsın denılıyor. Esime sıgorta yaparken 6 aydan oncesı dıkkate alınmayarak sıgorta gırış cıkısı yapılıyor.Isı bıraktıktan  1 ay sure sonra evımıze 10.000 TL lık temınat senedını ıcraya verdıgını eve gelen Ilamsız Takıpte Odeme Emrınden anlıyoruz. O ısyerınde calısan arkadaslarımız var ve bu konuda sahıtlık yapabıleceklerını soyledıler.Senedin arkasına herhangi bir not düsmemıs esım!

Isveren avukatıyla gorustugumuzde bu davanın gerı cekılmesı ıcın 2000 TL odeme yapmamızı soyluyor. Zaten durumum cok kotu nasıl odeme yapayım kı!!! Kıracı ve aylıkcıyım bu zamanda 10000 TL senedı nasıl karsılarım.

Yetkılıler bana lutfen yardımcı olun!!! Nasıl yaparım yol gosterırsenız sadece dua edebılırım. Icrayı durdurabılır mıyız?

Çevrimdışı Av. Ahmet Delikanlı

• Administrator
  • Yönetici
    • Profili Görüntüle
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
Cvp:İlamsız Takipte Ödeme Emri (Zor durumdayım)
« Yanıtla #1 : Ekim 22, 2010, 04:34:27 ÖS »
Selamlar...

Öncelikli olarak senet ilişkisi alt ilişkiden bağımsızdır.Yani eşinizin senedi kendi iradesiyle imzalamış olması icra takibi için yeterlidir.İtiraz boyutunda da senede karşı senetle ispat yükümlülüğü vardır.

Yapmanız gereken eğer hala itiraz süresi geçmemişse borca itiraz edebilirisiniz.Bu bağlamda görülen itiraza konu dava da ispata yarar evrakları sunmanız gerekecektir.Yoksa senet bedeli üzerinden %40 icra inkar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.Ayrıca, eşiniz ilgili emlak şirketini sigortasız çalıştırdığı için ÇSGB \\\'na şikayet edebilirsiniz.İş mahkemelerinde dava açabilirsiniz.

NOT : Eşinize karşı başlatılan icra takibine karşı avukatla uzlaşma yoluna gitmenizi tavsiye ederim saygılar...
İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Hacet Mah. Keykubat Bulv. Nazifoğlu Apt. No:2/6 Alanya/ANTALYA Tel-Fax: 0242 511 54 11

Çevrimdışı bebetos45

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Diğer meslekten hukukseverim
İlamsız Takipte Ödeme Emri (Zor durumdayım)
« Yanıtla #2 : Mayıs 12, 2011, 05:05:52 ÖS »
Bana 09.05.2011 tebliğ tarihli İLAMSIZ TAKİPLERDE ÖDEME EMRİ geldi.Borcun miktarı faizi ve diğer masraflarla beraber 900 tl yapıyor.Senet ve tarihi ve senet yoksa borcun sebebi adlı başlıkta:01.02.2008-20.12.2006 tarihli vadeli satış sözleşmesine dayalı cari alacak yazıyor.Bana bunu gönderen firmada 2006-2008 tarihleri arasında çalıştım.Firmadan alışveriş yaptığım doğru ancak ödemelerimide yaptım,firmanın muhasebesine baktığım için kendi satışımı kendim yapmıştım,ayrıca kendime herhangi bir senette yapmamıştım.Bunu nereden çıkarıp yolluyolar anlamadım doğrusu,konu ile ilgili ne yapabilirim,ayrıca konu ile ilgili tarafların birbirine ne gibi bi yaptırımları olabilir.Bu arada elimde satışla ilgili herhangi bir belge yok,onların da olmadığını düşünüyorum....Şimdiden teşekkür ederim cevaplarını için...

Çevrimdışı sorti34

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Diğer meslekten hukukseverim
Ynt: İlamsız Takipte Ödeme Emri (Zor durumdayım)
« Yanıtla #3 : Mayıs 14, 2011, 10:10:41 ÖÖ »
sn.bebetos, (ilamsız icra) takiplerinde teblig tarihinden ititbaren  (İTİRAZ) saüresi (7) gündür. bu süre çerisisnde (imza,meblag,tahrifat) V.S. gibi itraz edebilirsiniz, itiraz ettiginizde,alacaklı bu itirazınıza (icra mahkemesine) dava acmak mecburiyetindedir.ancak, ilgili mahkemece itirazinız yersiz bulunursa (anapara+%40)= ? tazminat ödemek zorunda kalacaksınız. DİKKAT!!!