Gönderen Konu: Aktif Eğitim Sistemi  (Okunma sayısı 5873 defa)

Çevrimdışı Av. Aysun Delikanlı

• Administrator
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • Hukukevi
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
Aktif Eğitim Sistemi
« : Nisan 04, 2008, 12:08:45 ÖÖ »
Forumları gezerken rastladığım şu yazıyı paylaşmak isterim.Ben İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi değilim,ama  bu öğrencinin yazdıklarını görünce bu okulda okumadığıma çok pişman oldum.Ankara hukuk gibi,en prestijli sayılan bir hukuk fakültesinde okuyorum fakat,bu okulda değil de İzmir Hukuk\\\'ta okuyor olmayı tercih ederdim.Gerçekten bu sistemde birşey öğrenmemek,zevk almamak imkansız ;

\\\"ben deü hukuk fakültesi 3. sınfı öğrencisiyim.deü hukukta aktif eğitim uygulanıyor.galiba deü hukuğu tercih etmeyi düşünüyorsun bu konuda sana yardımcı olmaya çalışayım.
20 kişilik sınıflar oluşturuluyor ve bu sınıflarda probleme dayalı oturumlar yapılıyor.şöyle ki öğretim görevlileri tarafından her modül için(1 modül 1 ya da 1.5 ay sürüyor)konular belirleniyor.örneğin 1.sınıfta 4 ders var:medeni hukuk,roma hukuku,hukuk başlangıcı ve anayasa hukuku.işte bu derslerin hocası konularını belirliyor.örneğin anayasa hukuku temel hak ve özgürlükler.
belirlenen konularla ilgili senaryolar hazırlanıyor.oturumlarda öğrenciler tarafından senaryodaki hukuki sorunlar tespit ediliyor.diğer oturuma(oturumlar arası 2 gün oluyor)soruların cevapları araştırılıyor ve tartışılıyor.tabi aradaki bu 2 gün kütüphanede sorunun cevabını aramakla,yargıtay,anayasa mahkemesi kararlarını taramakla,ilgili makaleleri bulmakla geçiyor.
her modül sonu 40 soruluk test sınavı oluyor.bir dönemde 3 modül olduğundan 3 sınav+vize sınavları uygulanıyor.oturumlardaki performanına göre bi nevi sözlü notu veriliyor.ve bütün bunun yanında yılda 2 defa ödev hazırlanıp teslim ediliyor.ilk 3 sınıf böyle geçiyor.
4.sınıfın ilk döneminde pdö oturumları kalkıyor yerini kapsamlı bir ödev çalışması alıyor.hazırlanan ödev hocaya yazılı ve sözlü sunuluyor.bi nevi tez gbi.
2.dönem ise uygulamaya adeta seni hazırlayan dava dosyası inceleniyor.6 kişilik gruplar oluşturuluyor.izmir adliyesinden gerçek dava dosyaları getirtiliyor.3 kişi davacı 3 kişi davalı 1 kişi de hakim ya da ceza davasıysa savcı da oluyor.2 ay boyunca dava dosyası inceleniyor.mahkeme salonunda duruşmalar görülüyor.ve bu uygulamadan da not alınıyor.
sana bu uygulama hakkında söylemek istediğim şu olacak.:
bu uygulamaların hiç biri diğer hukuk fakültelerinde yok.sadece teori ve ezber eğitimi var.
eğer ezberlemeden öğrenmek istiyorsan deü hukuk tercihin olsun.\\\"

Bence de ilk tercihiniz bu fakülte olsun..

Çevrimdışı Gökçe ERÜNSAL

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Cvp:Aktif Eğitim Sistemi
« Yanıtla #1 : Ağustos 15, 2008, 11:59:53 ÖS »
DEÜ Hukuk mezunu ve aktif sistemin ilk uygulandığı kişiler arasında olmanın farkını meslek hayatına başlayınca çok daha iyi anladım. Aktif Eğitimin hayata geçmesi uğruna büyük uğraşlar veren başta zamanın Dekanı Prof. Dr. Hakan PEKCANITEZ hocama ve özverili çalışmaları ile aktif eğitimi hayata geçiren diğer hocalarıma şükranlarımı sunuyorum.

Bizim zamanımızda aktif eğitime(PDÖ- Probleme Dayalı Öğretime) yeni geçildiği için birçok aksayan yön oluyordu. Ancak buna rağmen öğrencinin öğrenme faaliyetinde aktif rol almasına dayanan bu eğitim sisteminin hele ki Hukuk Fakültesi gibi teorik - pratik ayrımının hat safhada olduğu bir kurumda gerekliliği tartışılmaz.

Hukuk Fakültesini tercih edecek arkadaşlar için Dokuz Eylül Üniversitesinin bu farklılığının ciddi bir tercih sebebi olması dileği ile;

Saygılarımla.

Çevrimdışı Av. Aysun Delikanlı

• Administrator
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • Hukukevi
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
« Yanıtla #2 : Eylül 27, 2008, 12:12:50 ÖÖ »
Geçenlerde Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi\\\'nde okuyan bir arkadaşımdan öğrendim ki,aktif eğitim sistemine son verilmiş.Öğretim üyelerine çok işin düştüğü bu sistem sanırım bazılarını rahatsız etmiş olmalı ki,kaldırılmış.Bu fakültede okumamama rağmen,oldukça üzüldüm,pasif hukukçular yetiştirmek yerine ,aktif hukukçular yetişmesi için birşeyler yapılması gerekirken,neden geriye gidiyoruz?..

Çevrimdışı onurcelen

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Eylül 27, 2008, 08:26:35 ÖÖ »
Ben debu yazıyı  ilk okuduğumda diğer fakültelerin de bu sistemi uygulanması yönünde dikkatlerini çekmek için bu konuyu daha geniş bir kitleye ulaştırmanın yollarını düşünüyordum, ancak ne yazık ki bu uygulama dokuz eylül üniersitesinde de kalkmış. Bu konuda ilk tepkinin dokuz eylül öğrencilerinden gelmesini bekliyorum.

Çevrimdışı İsa KORKMAZ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Aralık 03, 2008, 02:00:35 ÖS »
Sayın Gökçe Erünsal gibi ben de aktif eğitim uygulamasının ilk öğrencileri arasında olmaktan gurur duydum ve aktif eğitim uygulamasının faydalarını özellikle şuan meslek hayatımda daha iyi görüyorum. Herşeyden önce diğer meslektaşlara oranla daha aktifiz:) daha konuşkan ve girişken, araştıran bulan eden.. çünkü aktif eğitimin temeli öğrenciyi ön plana alan ve öğrenici odaklı bir sistem.  Bizler diğer hukuk fakültelerinin gelip izleyip notlar aldığı bi dönemde okuduk ve diğer hukuk fakültelerine örnek olup yaygınlaşmasını beklerken Artık Deü de dahi uygulanmayacağını buradan üzülerek öğrenmiş bulunuyorum, ki bu çok üzücü. sırf birilerinin rahatı bozuldu diye eğitim sisteminden vazgeçilmemeliydi. Her sistem gibi aktif eğitimin de artısı eksisi vardı muhakkak ama bunlar genel anlamda sorun teşkil etmiyordu.
Saygılarımla Av.İsa Korkmaz