Gönderen Konu: Hukukta Yabancı Dil  (Okunma sayısı 15029 defa)

Çevrimdışı gzd

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hukukta Yabancı Dil
« : Eylül 20, 2008, 05:46:42 ÖÖ »
Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ama benim merak ettiğim mezuniyete yaklaşmışken iş hayatında geçerli olabilecek ve işimize yarayabilecek yabancı dil konusunda ne  düşünüyorsunuz?
İngilizce dışında ikinci bir dile gereksinim varmıdır varsa hangilerine ve ne işimize yarar?

Cevaplayan arkadaşlara teşekkürler.:)
\\\\\\\"Hukukun kuvvetinin azaldığı yerde, kuvvetlinin hukuku geçerli olmaya başlar.\\\\\\\"
MAURICE DUEVERGER

Çevrimdışı administrator2

• Global Moderator
  • Yeni Üye
    • Profili Görüntüle
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Diğer meslekten hukukseverim
Cvp:Hukukta Yabancı Dil
« Yanıtla #1 : Eylül 20, 2008, 12:41:45 ÖS »
Bence okulu bitiriğiniz zaman hukuk ingiizcesi eğitimi almanızda yarar var diye düşünüyorum. her şeyden önce staj sırasında vaktinizi boş geçirmemek için bile bu eğitimi alabilirsiniz. böylelikle hem vaktinmiz boş geçmez hem de ingilizceniz körelmez. İş hayatı içinse gayet yararlı olabileceğiini düşünüyorum.Çünkü maddi açıdan size bunu geri dönebileceğinin garantisini verebilirim. Ayrıca uluslararası çalışan bürolarda da bu donanıma sahip stajyer ve avukatlara çok iyi miktarda maaş verdiklerini de atlamamak lazım.

Çevrimdışı Av. Ahmet Delikanlı

• Administrator
  • Yönetici
    • Profili Görüntüle
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
« Yanıtla #2 : Eylül 20, 2008, 11:17:19 ÖS »
Kesinlikle ben de admin2\\\'nin görüşündeyim yabancı dil, globalleşen dünyamızda gerekli bir vasıta oldu.Hatta ikinci bir dil dahi şart gibi görünüyor.Artık ilkokulda bile eğitimi veriliyor.Ana dil gibi gerekli bir bir dil haline geldi.
İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Hacet Mah. Keykubat Bulv. Nazifoğlu Apt. No:2/6 Alanya/ANTALYA Tel-Fax: 0242 511 54 11

Çevrimdışı gzd

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Eylül 21, 2008, 01:25:48 ÖÖ »
İngilizce yeterli mi peki?
İkinci bir dil olarak en işe yarayan pratikte gereken sizce hangi dildir?
\\\\\\\"Hukukun kuvvetinin azaldığı yerde, kuvvetlinin hukuku geçerli olmaya başlar.\\\\\\\"
MAURICE DUEVERGER

Çevrimdışı zeynep

• Aktif Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Eylül 21, 2008, 01:45:22 ÖÖ »
Benim görüşüm almanca yada fransızca; çünkü ingilizceden sonra  en çok tercih edilen diller arsında.Ancak şunu da söylemek lazım, çok ilginç bir dil öğrenebilirsin mesela, japonca veya ispanyolca...Sebebi ise, bu dillerin Türkiye\\\'de çok nadir konuşulmasıdır.Alanını genişletme açısından ve tercüman bir avukata ihtiyaç olduğunda öncelikli tercih sen olursun.Zira ikinci dilden sonra ki öğreneceğin diller sana bir hobi gibi gelmeye başlar ve çok zevk alırsın...

Çevrimdışı gzd

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Eylül 21, 2008, 02:22:58 ÖÖ »
Kesinlikle katılıyorum
MAURICE DUEVERGER

• Global Moderator
  • Yeni Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Eylül 22, 2008, 04:34:45 ÖS »
Valla siz önce ingilizceyi halledin bence. çünkü ingilizce biliyor olmanız yetmiyor ayrıca hukuk ingilizcesi üzerine dersler almanız da gerekecek. Tabi bu arada ne kadar dil bilirseniz o kadar iyi olur ama iş hayatında aynı zamanda 2 dil eğitimi alacak da zaman zor bulacağınızı düşünüyorum.

• Global Moderator
  • Yeni Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Eylül 22, 2008, 04:37:34 ÖS »
Bence ilk etapta ingilizcenizi mesleki olarak geliştirmeniz gerekir. çünkü halen dünyadaki en geçerli dilin ingilizce olduğu tartışmasızdır. bu yüzden ingilizceye yoğunlaşmanızı öneririm.

Çevrimdışı Yaren Yakıt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Eylül 23, 2008, 01:37:52 ÖÖ »
Ben de admin2 ye katılıyorum. Artık İngilizce bilmek de yetmiyor. Mesleki açıdan da geliştirmek gerekiyor. Ben geçen sene pek zaman ayıramadım ama bu sene Hukuk İngilizcesien başlamayı düşünüyorum.

Çevrimdışı figen

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Aralık 06, 2008, 08:31:12 ÖS »
Şu ingilizce peşimizi bir türlü bırakmıyor.Kimse italyanca öğrenmek istiyorum demiyor.Ben ce farklı diller öğrenelim ki farkımız olsun;)

Çevrimdışı Av. Aysun Delikanlı

• Administrator
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • Hukukevi
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
« Yanıtla #10 : Aralık 06, 2008, 10:28:28 ÖS »
ingilizce öğrenmek,tam emek isteyen bir iş,çok iyi bilmek gerek..özellikle de iş hayatında kullanmaktan bahsediyorsak..sadece derdimizi anlatacak kadar bilmek,bize iş hayatında bir fayda sağlamayacaktır.İngilizcenin daha çok kullanım alanı olduğundan bu dili öğrenmenin bize daha çok fayda getireceğini düşünüyorum.Farklı bir dili öğrenmek de,diğerlerinden farkımızı ortaya koyacaktır.

Çevrimdışı can

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Ocak 07, 2009, 12:44:47 ÖS »
İngilizceden ziyade hukuk ingilizcesini geliştirmenizi öneriririm.Ayrıca her hukuk dalı hakkında profesyonel bir ingilizceye sahip olabilmek zordur.Belli bir hukuk dalında profesyonelleşerek kendinizi o yola kanalize etmeniz faydalı olur.

Çevrimdışı OktayHukuk

• Aktif Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Ekim 30, 2009, 04:58:49 ÖS »
İyi bir İngilizce\\\'nin çok faydası olur. İkinci yabancı dil ise Fransızca ya da İspanyolsa sanırım.

Çevrimdışı MURAT ÇAĞLAR

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Aralık 16, 2009, 11:15:31 ÖÖ »
Merhaba Arkadaşlar,

Bendeniz Av. Murat Çağlar. Özel bir Bankanın Uluslararası Hukuk\\\'tan sorumlu Hukuk Müşaviri olarak, size hukuk ingilizcesi/legal english hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla yazıyorum.

Geçtiğimiz yıl Yeditepe Üniversitesinde avukatlara ve hukuk öğrencilerine vermiş olduğum Hukuk İngilizcesi kursundan sonra, bu yıl İstanbul Ticaret Üniversitesinde hukuk fakültesi öğrencilerine bu dersi vermekteyim.

Halihazırda avukat meslektaşlarımıza ve hukuk öğrencilerine özel dersler vermekteyim. Dersler grup halinde olabileceği gibi bireysel de olabilir.

Gerek şahsım gerekse dersler hakkında daha fazla bilgi için muratcaglar@istanbulbarosu.org.tr adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,

Av. Murat ÇAĞLAR, LL.M.