Gönderen Konu: Ne Zaman Emekli Olacağım  (Okunma sayısı 4152 defa)

Çevrimdışı Av. Ahmet Delikanlı

• Administrator
  • Yönetici
    • Profili Görüntüle
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
Ne Zaman Emekli Olacağım
« : Ekim 09, 2008, 11:41:32 ÖÖ »
Emeklilik hakkında sıkça sorulan sorular şeklinde bir kısım hazırladık.Konuyla ilgili sorularınızı ayrı bir konu başlığında açmanızı tavsiye ederiz.

Emekli Olabilecek miyim?

1) ...... tarihinde işe başladım ve prim gün sayımda ........ gün bu durumda ne zaman emekli olabilirim?

Emekli olabileceğiniz günü hesaplamak için tıklayınız...  

2)1960 doğumluyum ve SSK gün sayım 4860 gün SSK başlangıcım is 2/05/1984, ancak        
benim SSK başlangıcım askerden sonra , askerlik dönemini de ödeyerek daha erken    emekli olabilmem mümkün mü?

Askerlik dönemini borçlanmanız hizmet başlangıcını geriye götürecektir.Böylece de daha erken emekli olma hakkına sahip olabilirsiniz.

3) Önce bağ-kurlu olarak  işe başladım daha sonra sigorta kurumumu değiştirerek SSK\\\'ya geçtim.Emekli yaşım hesaplanırken SSK\\\'ya geçtiğim tarih mi yoksa Bağ-kur kaydım mı başlangıç olarak hesaplanacak?

İlk olarak hangi kurumda sigortanız başladıysa(Bağ-Kur) bu başlangıç tariniz sayılacaktır.

4) Sigorta kurumumu değiştirdikten sonra bazı karışıklıklardan dolayı her iki kurumada ödeme yapmak zorunda kaldım ne yapmalıyım?

Aynı süreler için iki kuruma birden ödeme yaptığınız zaman, diğer kurumdan yersiz ödenen prim için iade başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.
İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Hacet Mah. Keykubat Bulv. Nazifoğlu Apt. No:2/6 Alanya/ANTALYA Tel-Fax: 0242 511 54 11