Gönderen Konu: Hangi Mahkeme Karar Hangi Takip Tipinde Açılır?  (Okunma sayısı 5420 defa)

Çevrimdışı ucurum

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hangi Mahkeme Karar Hangi Takip Tipinde Açılır?
« : Şubat 14, 2011, 12:03:09 ÖS »
Merhaba

Başlıkta da belirttiğim gibi hangi mahkeme kararının hangi takip türünde açılacağı konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Mesala  49 İlamsız takipler hangi mahkeme kararlarında açılır, 163 Kambiyo takipleri hangi mahkeme kararı ile açılır ya da mahkemenin ne olarak karar verdiği durum, hangi takip türünde açılır.

Bu konudan yeni avukatlarımızında faydalanacağını düşünüyorum. Ben icraproğramında destek veren biriyim. Bu tür sorular çok geliyor. Eğer konuyu burada toplayabilirsek avukatlarıda buraya yönlendireceğim.

Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Sorumlu Kişi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Cvp:Hangi Mahkeme Karar Hangi Takip Tipinde Açılır?
« Yanıtla #1 : Şubat 14, 2011, 06:03:31 ÖS »
Selamlar...

Mahkeme kararları İlamlı İcra Emri (Örnek 53) üzerinden açılmaktadır. Kararda yazılanlar kalem kalem yazılmaktadır.Buna ilişkin tüm icra programlarında yardımcı İlamlı İcra Emri şeklinde düzenlemesi vardır.Saygılar...

Çevrimdışı ucurum

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Şubat 22, 2011, 11:10:33 ÖÖ »
Benim mahkeme kararı olarak belirtmek istediğim konu, mesala hakim davaya hüküm kıldı. Bu hükümdeki(Mahkeme kararındaki) içeriğine göre takip hangi takip türünce açılacak. Ya da hangi takip türlerinde hangi takipler açılabilir.

Mesala 163 kambiyo senetlerinde Bono, Çek takipleri açılıyor.
53 İlamlı takiplerde Nafaka takipleri açılıyor

Bunun gibi şu takip de şu açılır, şu karar şu takip tipinde açılır gibi bilgi istiyorum. Eğer bilgisi olan varsa.

Teşekkürler

Çevrimdışı Sorumlu Kişi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Şubat 23, 2011, 01:39:41 ÖÖ »
Selamlar...

Konuyu bir örnekle açıklarmısınız mesela gerekçeli bir karar örneği yollayın üzerinden tartışalım çözelim.Saygılar...

Çevrimdışı ucurum

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Şubat 23, 2011, 11:21:42 ÖÖ »
Benim elimde direk bir örnek yok. Banada avukatlarımız soruyordu, destek verirken bu konuda cevap vermediğim için buraya yazmıştır.

Ama şöyle bir örnek verebilirim.(Avukat ya da katiplerinin bana sorduğu gibi)

Yersiz Ödenen Maaş ve Tedavai Giderleri Tabiki hangi takip türünde açılır.
İşci Alacakları Takibi hangi takip türünde açılı gibi...

Hani bunlara bakılarak bir döküman olsun elimizde istiyorum. İşte Banka takibi 49 İlamsız takiplerde açılı, Nafaka takipleri 53 İlamlı takipte açılır, Senet ve Çek takipleri 163 Kambiyo senetlerinde açılır gibisinden, hangi takip  hangi takip türünce açılır diye bir bilgi arşivi olsun istedim.

Bütün avukatlarımız yorumlarsa, Bana sorulan sorulara ilişkin bu konuya yönelendireceğim. O nedenle soruyorum.

İyi Çalışmalar.

Çevrimdışı Av. Ahmet Delikanlı

• Administrator
  • Yönetici
    • Profili Görüntüle
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
« Yanıtla #5 : Şubat 23, 2011, 08:12:06 ÖS »
Selamlar...

Konuyu biraz da olsa inceledim ancak son  gönderinizden anladığım kadarıyla İİK kanunu gereğince program için örnek form oluşturmak istiyorsunuz.

\\\"Yersiz Ödenen Maaş ve Tedavai Giderleri Tabiki hangi takip türünde açılır.\\\" bahsetmişsiniz. Yersiz ödenen maaş ve tedavi giderlerinde eğer elde bir fatura var ise GENEL HACİZ YOLUYLA İLAMSIZ TAKİP başlatılmalıdır. Bu da form 49\\\'da ki formla aynıdır.Sadece alacak kalemlerini açıkça belirmeniz gerekiyor.Faiz de ise kanuni faiz uygulanmalıdır. Eğer ki bu konu dava boyutuna taşınır da mahkeme kararıyla takip başlatılırsa bu durumda İLAMLI TAKİP\\\'ten bahsedilmelidir yani PARA BORCUNA VEYA TEMİNAT VERİLMESİNE VEYA BİR İŞİN YAPILMASINA VEYA YAPILMAMASINA, İRTİFAK HAKKININ VEYA GEMİ ÜZERİNDEKİ İNTİFA HAKKININ KALDIRILMASINA İLİŞKİN İLÂMLARIN YERİNE GETİRİLMESİNDE  İCRA EMRİ zira takip talebide buna benzer şekilde düzenlenir. Yine form örneği 53 üzerinde alacak kalemleri mahkeme kararında belirtilen şekilde kalem kalem yazılmalıdır.

Aslında formlar hep aynıdır sadece üzerinde oynama yapılabilir.Yani bu formları ayrı ayrı düzenlemeniz imkansızdır. Matbu formlar üzerinde oynama yapılabilir sadece. Saygılar...

İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Hacet Mah. Keykubat Bulv. Nazifoğlu Apt. No:2/6 Alanya/ANTALYA Tel-Fax: 0242 511 54 11