Gönderen Konu: eksık odenen ssk prımlerı ve sosyal haklar  (Okunma sayısı 5072 defa)

Çevrimdışı halit

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
eksık odenen ssk prımlerı ve sosyal haklar
« : Kasım 09, 2009, 12:01:16 ÖÖ »
14.03.1963 doğumlu 20.03.1986 işe giriş tarihim.20.03.1986 tarihinden 01.01.1999 tarihine kadar mevsimlik işçi olarak çalıştım 1999-2009 yılları arasında kadrolu olarak devam ettim 14.10.2009 tarihinde kıdem tazminatımı alıp işten ayrıldım.20.03.1986-01.01.1999 tarihleri arasında mevsimlik işçi çalışırken maaş harici hiç bir sosyal ve sendikal ödeme yapılmıyordu. Sigorta pirimim 29 günden ödeniyordu.20.03.1986 01.01.1999 tarihleri arasında imzalanan sözleşme
iş bu sözleşme bir taraftan kurumu diğer taftan muvakkat işçi arasında borçlar yasası ve iş yasasının 8.maddesinde belirtilen hükümler dairesince imzalanacaktır.

işçiye sadece iş yasasındaki borçlar yasasında belirtilen sosyal haklardan yararlanacak ancak toplu iş sözleşmesinin ve iş yasasının 8.maddesinde belirtilen haklardan faydalanmayacak.

söleşmenin ilgili maddeleri bunlardır.1996 yılı sözleşmesi
Bu sözleşme aylık olarak tehditle imzalatılıyordu.Yani ya sözleşme imzalyacan yada işi bırakıp gidecektik.Tehditle imzalatılan bu sözleşmenin borçlar yasası ve iş yasasının 8. maddesine göre çalışyorduk fakat  iş belirsiz süreli işe dönüşmüş durumda.Ayrıca kadrolu işçyle aramızda ücret farkı vardı ve kadrolu işçinin aldığı sosyal ve sendikal hakların hiçbirini alamıyorduk.
ssk ya verdiğm eksik prim ödeme dilekçeme verilen cevapda zaman aşımı devresine girdiği müdürlüğümüzce yapılacak işlem bulunmamaktadır.deniyor.20.03.1986.01.01.1999 yılları arasındaki maaş farkı ve sosyal haklar davasıda zaman aşımı devresine giriyor.Ayrıca yargıtay kararlarındada zaman aşımı devresine girdiği belirtiliyor.
20.03.1986 01.01.1999 yılına kadar eksik ödenen ssk primleri için hizmet tespit davası açabilirmiyim
20.03.1986 01.01.1999 yılına kadararada geçmiş yılların maaş farkları ,sosyal haklar,sendikal haklar konusunda dava açsam zaman aşımı sorunu karşıma çıkarmı

Bilgi verirseniz memnun olurum

Çevrimdışı Av. Ahmet Delikanlı

• Administrator
  • Yönetici
    • Profili Görüntüle
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
Cvp:eksık odenen ssk prımlerı ve sosyal haklar
« Yanıtla #1 : Kasım 09, 2009, 12:09:58 ÖS »
Selamlar...

Hizmet tespit davalarında zamanaşımı 10 yıldır.Ancak davayı açtığınız zaman karşı tarafça zamanaşımı def\\\'i ileri sürülmediği takdirde mahkemece re\\\'sen (kendiliğinden) incelenmemektedir.Ayrıca, İnsan Hakları Mahkemesine başvuru için tüm dava yollarının tükenmiş olması gerekmektedir.Bunun yanında çok uzun süreçlerde çözülmektedir.Saygılar...
İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Hacet Mah. Keykubat Bulv. Nazifoğlu Apt. No:2/6 Alanya/ANTALYA Tel-Fax: 0242 511 54 11

Çevrimdışı halit

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Kasım 09, 2009, 04:33:04 ÖS »
admin yazan:
Alıntı
Selamlar...

Hizmet tespit davalarında zamanaşımı 10 yıldır.Ancak davayı açtığınız zaman karşı tarafça zamanaşımı def\\\'i ileri sürülmediği takdirde mahkemece re\\\'sen (kendiliğinden) incelenmemektedir.Ayrıca, İnsan Hakları Mahkemesine başvuru için tüm dava yollarının tükenmiş olması gerekmektedir.Bunun yanında çok uzun süreçlerde çözülmektedir.Saygılar...

karşı tarafın ne gibi zamanaşımı def\\\'i ileri  olabilir cevabı biraz açarmısın

Çevrimdışı halit

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Kasım 13, 2009, 08:29:53 ÖS »
izmitli yazan:
Alıntı
admin yazan:
Alıntı
Selamlar...

karşı tarafın ne gibi zamanaşımı def\\\'i ileri  olabilir cevabı biraz açarmısın

eksik prim ödemesi araştırması için sgk il müdrlüğüne yazımı yazdım
20.03.1986 trihi ile 1999 tarihleri arasında ilgili kurumda muvakkat işçi olarak çalıştım.eksik ödenen primlerin ilgili kurumdan tesbit edilmesini istiyorum.

cevab
ilgide kayıtlı dilekçenize istinaden yapılan dosya tetkikinde söz konusu işyerinde çalıştığınızı bildirdiğiniz devreler zaman aşımı devrelerine girdiğinden müdürlüğümüzce yapılacak bir işlem bulunmamaktadır denmektedir

benim ilgilendiğim zaman aralığı
20.03.1986-01.01.1999

fesih tarihi 26.10.2009
hangi tarih aralığı zaman aşımına uğruyor
ı