Gönderen Konu: miras itirazi  (Okunma sayısı 2029 defa)

Çevrimdışı rainbow

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
miras itirazi
« : Ekim 18, 2009, 12:28:53 ÖS »
Slm Mrb sizlere bir sorum olacak yardimci olursaniz sevinirim.benim babam 1982 de vefat etti ,dedem\\\'den kalma arazilerimiz var (koy)bu yerleri dedemiz sagliginda 3 sahit esliginde cocuklarina (3 erkek)paylastirirlmis,(bu yerler ozamanlar istimlak edilmemisti)ve gecen sene (2008)istimlak edildi tapular verildi herkese,bu istimlak yapilirken biz orada degildik fakat daha sonra sadece kagitlara imza attik,dedemin vasiyett ettigi sekilde deilde ,obur mirascilarin yerleri hem benimkinden fazla hemde benim olan parca bir araziye(benim olan bahceden yol gecmesi sebebiyle parca bir bahce cikti ortaya) ortak olmuslar(tabu uzerinde)bu konu hakkinda kanuni birsey yapilabilirmi .yardimci olursaniz sevinirim izlemem gereken yollar hakkinda veya hic bir sekilde hak sahibi olamazmiyim .ben karadenizde oturuyorum saygilarimla ...!!!kolay gelsin.

Çevrimdışı zeynep

• Aktif Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Cvp:miras itirazi
« Yanıtla #1 : Ekim 18, 2009, 07:39:20 ÖS »
Selamlar...

MK. MADDE 571 gereğince  saklı paylı mirasıların dava açma hakkı bulunmaktadır.Zanlımca süreyi de kaçırmamışsınız.

İlgili kanun \\\"Tenkis davası açma hakkı, mirasçıların saklı paylarının zedelendiğini öğrendikleri tarihten başlayarak bir yıl ve her halde vasiyetnamelerde açılma tarihinin, diğer tasarruflarda mirasın açılması tarihinin üzerinden on yıl geçmekle düşer.\\\"