Gönderen Konu: Trafik Polissiz kaza Tutanağı  (Okunma sayısı 1556 defa)

Çevrimdışı Av. Aysun Delikanlı

  • Administrator
  • Kıdemli Üye
  • *****
  • İleti: 124
  • Karma: +3/-0
    • Profili Görüntüle
    • Hukukevi
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
Trafik Polissiz kaza Tutanağı
« : Mayıs 03, 2008, 01:59:23 ÖS »
10 soruda \\\'trafik polissiz kaza tutanağı\\\' dönemi

Bugünden itibaren artık maddi hasarlı trafik kazalarında sürücüler trafik polisini beklemeden kendi aralarında anlaşarak \\\'kaza tutanağı\\\' hazırlayabilecek. Uygulamaya ilişkin en çok akla gelen sorular ve yanıtları şöyle:

1- Tutanakta nelerin yer alması gerekiyor?
Sürücü, araç, poliçe bilgileri ile mümkünse araçların kaza yerinden kaldırılmadan çekilen fotoğrafları. Fotoğraf çekmek mümkün değilse kazanın krokisine yer verilecek.

2- Tutanakla nereye başvurulacak?
Kazaya karışan taraflardan herhangi biri, tutanakla, karşı tarafıntrafik sigortası poliçesini düzenleyen şirkete veya dilerse kendi aracı için kasko poliçesi düzenleyen şirkete başvuruda bulunacak.

3- Başvurudan sonra süreç nasıl işleyecek?
Sigorta şirketleri, bilgileri Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi\\\'ne (TRAMER) iletecek. TRAMER de şirketlerin, kazayı değerlendirerek, yüzde 0, yüzde 50 ve yüzde 100 oranları üzerinden tarafların kusur oranlarının belirlemesini isteyecek. Şirketler, en geç üç gün içinde tespitlerini TRAMER\\\'e iletecek.

4- Sigorta şirketleri anlaşamazsa ne olacak?
Sigorta şirketlerinin kusur oranlarını farklı değerlendirmeleri ve birbirlerinin kararlarına itiraz etmeleri durumunda, TRAMER bünyesinde oluşturulan komisyon devreye girecek. Komisyonun aldığı karar, iki taraf için de bağlayıcı olacak.

5- Artık polis hiç tutanak tutmayacak mı?
Düzenleme sadece taraflara anlaşma zemini sağlıyor. Ancak tarafların anlaşmaması halinde tutanak eskiden olduğu gibi yine görevliler tarafından tanzim edilecek.

6- Duvara çarpan kendi tutanak tutabilir mi?
Uygulamanın kapsamına en az iki aracın karıştığı maddi hasarlı trafik kazaları giriyor. Duvara çarpmak gibi tek taraflı oluşan maddi hasarlı kazalarda, yine tutanak için trafik ekiplerinin çağrılması gerekiyor.

7- Sürücü alkollü ya da ehliyetsizse...
Mutlaka polis ya da jandarma tarafından tutanak hazırlanması gereken sekiz durum var: Sürücü belgesiz veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa, sürücünün yaşı küçükse, sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa, kazaya karışan araçlardan biri kamu kurumlarına aitse, kamuya ait eşya zarar görmüşse, kazada sadece 3. kişilere ait eşyalara zarar gelirse, kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yoksa, trafik kazası ölüm ve/veya bedeni zarar ile sonuçlanmışsa polis ya da jandarmanın tutanak hazırlaması gerekiyor.

8- Tutanak formunu nereden alacağım?
Tutanak formları, sigorta acentelerinden alınabilecek. Formlar ayrıca, yarından itibaren düzenlenecek trafik sigortası poliçelerinin yanında sigorta şirketleri ve acenteler tarafından ücretsiz verilecek.

9- Formlar internetten alınabilir mi?
Söz konusu belgeler, www.sigortacilik.gov.tr, www.tsrsb.org.tr, www.egm.gov.tr, www.tramer.org.tr, www.tsof.org.tr internet adreslerinden de temin edilebilecek. Bu sitelerden elde edilecek çıktılar, çoğaltılarak da kullanılabilecek.

10- Kaza anında yanımda tutanak formu yoksa...
Kaza anında kişilerin yanında tutanak bulunmuyorsa, düz bir dosya kâğıdı üzerinde de anlaşma sağlanabilecek. Taraflar, sürücü, araç ve poliçe bilgilerini, kazanın meydana geldiği yer ve saati yazacak, yine varsa araçlar kaza yerinden kaldırılmadan çekilen fotoğraflar eklenecek veya kâğıt üzerine kroki çizilecek. Taraflar bu kâğıda imzalarını da atacak.