Gönderen Konu: Ayrı Yaşayan Eşlerde Çocuklarla Kişisel İlişki Kurulması  (Okunma sayısı 3904 defa)

Çevrimdışı Av. Aysun Delikanlı

  • Administrator
  • Kıdemli Üye
  • *****
  • İleti: 124
  • Karma: +3/-0
    • Profili Görüntüle
    • Hukukevi
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
Ziyaretçi defterine yazılan sorulardan..

merhaba,
eşim bir münakaşa sonucu, çoçuklarla birlikte evi terk edip, babasının evine gitti. babası ve ailenin diğer üyeleriyle daha önce kavgalı olduğumuz için, çocukları görememekteyim. kendileri yaklaşık 70-80 km mesafedeler.hafta sonlarında ilgili ilçenin nöbetçi savcılığına başvurduğum zaman, polis kanalıyla çocukları görme imkanı verilir mi?
saygılar..


     Ayrı yaşayan eşlerde çocuklarla kişisel ilişki kurulması hususu Türk Medeni Kanunu'muzda düzenlenmiştir.
    TMK Md. 197 'de"Eş lerin ergin olmayan çocukları varsa hâkim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır." denmektedir.
    TMK md.336'da "Evlilik devam ettiği sürece ana ve baba velâyeti birlikte kullanırlar.Ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hâli gerçekleşmişse hâkim, velâyeti eşlerden birine verebilir."  denmektedir.
   Ayrı yaşayan eşin çocukları diğer eşe göstermemesi halinde, çocuklar kendisine gösterilmeyen eş mahkemeye başvurarak çocukla kişisel ilişki kurulmasını isteme hakkına sahiptir. Mahkemece verilen karar doğrultusunda , İİK md. 25 gereğince ilamın icrası istenecektir.
   ÇOCUKLA ŞAHSİ MÜNASEBET TESİSİNE DAİR İLAMIN İCRASI:
Madde 25/a - (Ek madde: 18/02/1965 - 538/15 md.)
Çocukla şahsi münasebetlerin düzenlenmesine dair ilam hükmünün yerine getirilmesi talebi üzerine icra memuru, küçüğün ilam hükümleri dairesinde lehine hüküm verilen tarafla şahsi münasebette bulunmasına mani olunmamasını; aksi halde ilam hükmünun zorla yerine getirileceğini borçluya 24 üncü maddede yazılı şekilde bir icra emri ile tebliğ eder. Bu emirde ilam hükmüne aykırı hareketin 341 inci maddedeki cezayı müstelzim olduğu da yazılır.
  Borçlu bu emri tutmazsa ilam hükmü zorla yerine getirilir. Borçlu alacaklının şikayeti üzerine ayrıca 341 inci maddeye göre cezalandırılır.
« Son Düzenleme: Kasım 23, 2011, 11:25:12 ÖÖ Gönderen: Av. Aysun Delikanlı »