Gönderen Konu: AVUKATLIK YASASI TASLAĞINA KARŞI ÇAĞRI  (Okunma sayısı 1793 defa)

Çevrimdışı Av. Ahmet Delikanlı

  • Administrator
  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 665
  • Karma: +10/-0
    • Profili Görüntüle
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
AVUKATLIK YASASI TASLAĞINA KARŞI ÇAĞRI
« : Aralık 11, 2011, 07:09:07 ÖS »
Ankara Barosu'ndan...

MESLEĞİMİZİN GELECEĞİ ADINA, TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİNE, TÜRKİYE’DEKİ BÜTÜN BAROLARA VE BÜTÜN MESLEKTAŞLARIMIZA AÇIK ÇAĞRI

1. 12-13 Kasım 2011 tarihlerinde, Türkiye Barolar Birliği’nin çağrısı üzerine[1] Ankara’da “Yeni Avukatlık Kanunu” kapsamındaki başlıkların tartışılması amacıyla baro başkanları toplantısı yapılmıştır.

2. Çağrı yazısının ekinde, toplantıda tartışılacak başlıkların yer aldığı bir program gönderilmiştir.

3. Çağrı yazısının tetkikinden:

a) TBB’nin üzerinde çalıştığı bir taslak olduğu,

b) Çalışmalarda bu taslağa nihai şekil verilmesi aşamasına gelindiği anlaşılmaktadır.

4. TBB’nin belirlediği konu başlıklarının, TBB’nin üzerinde çalıştığı taslaktan alınıp alınmadığı bilinmemektedir.

5. Bu başlıklardan öne çıkan bazıları, toplantıda yapılan tartışmalar ışığında aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır:

a) Yabancı avukatlık şirketlerinin Türkiye’nin her yerinde ve her alanda faaliyet göstermesine ve şubeler açmasına izin verilmesi

b) Avukatların kıdemlerinin izin verdiği derecedeki mahkemelerde dava takip edebilmeleri (kıdemsiz avukatların belirli derecenin üzerindeki mahkemelerde görülen davaları alamamaları)

c) Avukatlık ücretinin tamamının (asgari ücretin değil!)  barolara yatırılması zorunluluğu

d) Avukatlık sözleşmelerinin (yalnızca düzenli hukuki danışmanlık hizmetine dair sözleşmeler değil, bütün avukatlık sözleşmelerinin!)  baroya ibraz edilmesi zorunluluğu:

e) Avukatlık stajının iki yıla çıkarılması ve stajın ilk yılının, baroların, yönetiminde hiçbir etkisinin bulunmadığı Türkiye Adalet Akademisinde yapılması

f) “Avukat yardımcılığı” adında yeni bir statünün oluşturulması (Bu statü hakkında bilgi edinilmemiştir. Ancak avukatlık stajından sonra, avukatlık sıfatının kazanılmasından önce belirli süre “avukat yardımcısı” olunması tartışılmaktadır)

g) Türkiye Cumhuriyeti hükümeti dahil olmak üzere hiçbir icra organının belirlenmesinde emsali görülmeyen şekilde, baro yönetim kurullarının nisbi temsil sistemiyle oluşturulması

6. Konu başlıkları arasında yer almasa da, toplantıda önem verilerek tartışılan bir diğer konu ise, 65 yaş üzerindeki meslektaşların avukatlık yapmasının yeni kanunda yasaklanması önerisi olmuştur.

7. Kanun taslağına ilişkin “tartışma” başlıklarında, avukatlık sınavı gibi, baroların Adalet Bakanlığının vesayetinden kurtarılması gibi (her ne kadar bakanlık vesayeti yerine, TBB  vesayeti getirilmek istense de!), kamu avukatlarının baroya kayıtlı olmalarının zorunlu hale getirilmesi gibi desteklenmesi gereken konular bulunsa da, yukarıda kısaca değinilen başlıkların kanunlaşması halinde, Türkiye’de avukatlığın Cumhuriyet tarihinde emsali görülmemiş derecede ağır bir darbe alacağı açıkça anlaşılmaktadır.

8. Baro başkanları toplantısında:

- Avukatlık Kanunu’nda yapılması gereken değişikliklerin taslağının,  her bölgeyi temsilen belirlenecek ikişer baronun ve TBB’nin katılımıyla oluşturulacak bir komisyonda hazırlanması gerektiğini,

- Bu şekilde hazırlanacak taslağın tüm avukatların bilgisine ve TBB Genel Kurulunun oyuna sunulması hususunu çok sayıda baro başkanı ısrarla ve defalarca ifade etmiştir.

9. Avukatlık Kanunu taslağının hazırlanmasına yalnızca TBB’nin değil, bütün baroların ve avukatların  etkili katkılarını sunmasını amaçlayan bu öneri, TBB tarafından, ısrarlı taleplerimize rağmen Baro Başkanlarının oluşturduğu heyetin oyuna sunulmamıştır. Üstelik bütün baroların, yeni baştan bir avukatlık kanunu mu yapılması gerektiği, yoksa mevcut kanunun avukatlık mesleği lehine yapılacak düzenlemelerle iyileştirilmesi mi gerektiği konusunda görüşleri dahi ortaya konmamıştır.

10. Şu halde endişemiz, Avukatlık Kanunu taslağının baroların katılımıyla oluşturulan bir komisyon tarafından TBB çatısı altında hazırlanması yerine, TBB tarafından hazırlanarak “görüş” için barolara gönderilmesi durumunda, baroların ve avukatların etkili katkısının olmayacağıdır.

11. Eğer yukarıda başlıklar halinde verdiğimiz “tartışma” konuları kanunlaşacak  olur ise, Türkiye’de avukatlık mesleğinin, baroların, dolayısıyla hukuk devletinin geleceği geri dönülmez şekilde etkilenecektir.

12. Öte yandan Ankara Barosu, 06.07.2011 tarihinde bir komisyon kurarak, geniş katılımlı yapılacak çalışmalara katkıda bulunmak üzere Avukatlık Kanunu’na ilişkin hazırlıklarını büyük ölçüde tamamlamıştır. Yönetim Kurulu’nun katkılarıyla şekillendirilecek, meslektaşlarımızın bilgisine sunulacak düzenlemelere ilişkin taslak konu başlıkları ekte sunulmuştur.

Buradan Türkiye Barolar Birliğine tarihi bir çağrıda bulunuyoruz:

- Tartışma konuları arasında yer alan ve yukarıda kısaca verilen başlıklar taslağa hiçbir şekilde alınmamalıdır.

- Avukatlık Kanunu taslağının hazırlanması için TBB’den ve barolardan oluşan bir komisyon kurulmalıdır.

- Bu komisyonun hazırlığı, yalnızca barolarla değil, Türkiye’de bütün avukatlarla paylaşılmalıdır.

- Gelen öneriler doğrultusunda son şekli verilen taslak, Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu’nun oyuna sunulmalıdır.

- Ancak bu şekilde katılımcı demokrasi sağlanabilir, 1136 sayılı Kanun’daki hakların hiçbirinden vazgeçilmeksizin, avukatlık mesleği bağımsızlaştırılabilir, barolar vesayetten kurtarılabilir, meslek alanımız genişletilebilir, taslağın arkasına Türkiye’nin bütün avukatlarının ve bütün barolarının desteği tek vücut halinde alınarak, taslağın  idari mekanizmalar içerisinde ve TBMM’de avukatlar ve barolar aleyhine şekillendirilmesi önlenebilir.

Buradan Ankara Barosu’nun bütün mensuplarına, bütün barolara ve tüm meslektaşlarımıza açık bir çağrıda bulunuyoruz:

- Geri dönülmez bir noktaya gelinmeden, geleceğimiz için bu öneriyi destekleyiniz ve sürecin yönetimine etkin şekilde müdahale ediniz. Geçtiğimiz iki yıl içerisinde sağlık sektöründe yaşanan gelişmelerden ibret alınız: Muayenehanelerin, polikliniklerin, müstakil hastanelerin kapanmak zorunda bırakıldığını, üniversite hastanelerinin dahi çökme noktasına getirildiğini; sağlık sektörünün yabancı sermayenin eline geçtiğini unutmayınız.

Saygılarımızla.23.11.2011

İlgili belgeler için tıklayınız :

1 –  TBB’nin 12.10.2011 gün ve 2011/74 sayılı duyurusu.

2 – TBB’nin 12.10.2011 tarihli yazısının ekinde gönderilen Yeni Avukatlık Kanunu’na ilişkin çalışmalarda “tartışılacak konu başlıkları taslağı”.

3 -  Ankara Barosu Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’nun Baro Başkanları toplantısı sırasında TBB Başkanlığı’na yazdığı 13.11.2011 tarihli dilekçe.

4 - 1136 sayılı Kanunla ilgili Ankara Barosu'nca önerilen değişikliklere ilişkin bazı başlıklar. (Bu başlıkların tamamı tartışmaya ve geliştirilmeye açıktır.)

5 - 23.11.2011 tarihli yazı (her sayfası imzalı, pdf formatında)


İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Hacet Mah. Keykubat Bulv. Nazifoğlu Apt. No:2/6 Alanya/ANTALYA Tel-Fax: 0242 511 54 11