Gönderen Konu: Ödemeden Men Talimatı/Karşılıksız Çek  (Okunma sayısı 5754 defa)

Çevrimdışı administrator2

  • Global Moderator
  • Yeni Üye
  • *****
  • İleti: 16
  • Karma: +0/-0
    • Profili Görüntüle
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Diğer meslekten hukukseverim
Ödemeden Men Talimatı/Karşılıksız Çek
« : Eylül 08, 2008, 05:40:17 ÖS »
Ödemeden men talimati olunca banka ödeme yapmamakta hakli oluyor, peki ibraz aninda çek karsiliksiz çikarsa kesidecinin cezai sorumlulugu devam eder mi?

Çevrimdışı adil

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 1
  • Karma: +0/-0
    • Profili Görüntüle
Cvp:Ödemeden Men Talimatı/Karşılıksız Çek
« Yanıtla #1 : Eylül 08, 2008, 06:29:19 ÖS »
İlginç bir soru. Değişik bir ihtimal ve eminim soruyu yazan cevabı da biliyordur. Ama ben kendi yorumumu yapmak istiyorum.İş bu soruya binaen hazırlamış olduğum ve Av. Ömer beyin de görüşlerinden faydalanarak ödemeden men edilmiş bir çek ibraz edildiğinde bankanın karşılıksız kaşesi vurma dahil herhangibi bir işlem yapma yetkisi yoktur. Kanaatimce ödemeden men edilmiş çek keşideciside ödemeden men talebinin ardından hesapta yeterli meblağı bulundurmak zorunda değildir. Saygılar...

Çevrimdışı Yaren Yakıt

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 16
  • Karma: +0/-0
    • Profili Görüntüle
Cvp:Ödemeden Men Talimatı/Karşılıksız Çek
« Yanıtla #2 : Eylül 09, 2008, 12:03:45 ÖÖ »
Öncelikle bu güzel soru için tesekkür ediyorum. Bu konuyla ilgili bir arastirmam olmustu. \\\"Ödemeden men talimati bulunan bir çek için bankanin ödeme yükümlülügü bulunmadıgi kesindir. Türk Ticaret Kanununun 711/3 hükmüne göre; Kesideci çekin kendisinin veya üçüncü bir kimsenin elinden rizasi olmaksizin cikmis oldugu iddiasinda ise muhatabi çeki ödemekten men edebilir. denilmektedir. Nitekim bu husus, soru yöneltilirken de ifade edilmistir. Bize sorulan ise, ödemeden men talimati verilen çekin karsiliksiz çikmasi halinde keşidecinin cezai sorumlulugunun mevcut olup olmadigidir.
                  3167 sayili Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunmasi Hakkinda Kanunun 16. maddesine göre; Üzerinde yazili keşide tarihinden önce veya ibraz süresi içinde 4 üncü madde uyarinca ibraz edildiginde, yeterli karsiligi bulunmamasi nedeniyle kısmen de olsa ödenmeyen çeki keside eden hesap sahipleri veya yetkili temsilcileri, kanunlarin ayrica suç saydigi haller sakli kalmak üzere, çek bedeli tutari kadar agir para cezasiyla cezalandirilirlar. denilmektedir. Görülecegi üzere, kanun maddelerinde bu husus hakkinda acik bir hüküm bulunmamakla birlikte; ödemeden men talimati verilmesinin cezai sorumlulugu kaldıracagi yönünde bir ifade yer almamaktadir. Yani hakkında ödemeden men talimati verilmis olan bir çekin kkarsiliksiz çcikmasi halinde, kesidecinin karsiliksiz çek keside etmek suçundan dolayi ceza sorumlulugu ortadan kalkmayacaktir.  Bu konu hakkında Yargıtay İçtihatları da bulunmaktadır.
             Yargıtay 10. Ceza Dairesinin 18.06.2007 tarih ve 2007/6016E., 2007/7436K. sayili kararinda da; Çekin rizasi dişinda elinden cıktıgi belirtilip ödemeden men talimati verilmesi, karsiliksiz çek keside etmek suçundan dolayi ceza sorumlulugunu ortadan kaldirmaz. 3167 sayılı Yasanın 16/b-2. maddesinde belirtilen ödeme yasagi kavrami, mahkemelerce verilen ve çek bedelinin bloke edildigi ödeme yasağı kararlarını ifade etmekte olup, keşidecinin T.T.K. nun 711/3. maddesine dayanarak mahkemeden karar istemeksizin verdiği ödemeden men talimatlarinin şikayet hakkinin dogumuna etki etmeyecegi ve tek basina suçun oluşumunu engellemeyecegi gözetilmelidir\\\" denilmektedir.
                  Söz konusu karardan da acikca anlasilacagi üzere; ödemeden men talimati verilmesi, çekin karsiliginin bulunmamasi halinde, karsiliksiz çek keside etmek suçu isleyen kesidecinin, cezai sorumlulugunu ortadan kaldirmayacaktir. Ödemeden men talimati, sadece muhatap banka subesinin, kesidecinin beyanının dogru olup olmadigini araştirmaksizin, ödeme yasagina uyması sonucunu dogurmakta olup, çek hamilinin alacak hakkını ortadan kaldırmayacaktır. İmzasını tasiyan çekin rızası dısında elinden çıktıgini belirterek, ödemeden men talimatı veren kesidecinin cezai sorumluluğu ise, ancak söz konusu çekin bankaya ibrazı tarihinde çek bedelini karsilayacak meblagi hesabında bulundurdugunun ve ibraz tarihinden önce acilmis bir menfi tespit veya iptal davasının bulundugunun ve bu davanın kesideci lehine sonuçlanmis olduğunun tespit edilmis olması halinde ortadan kalkar.
                  Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kesidecinin söz konusu çek hakkında verdiği ödemeden men talimatının, mesnetsiz olup olmadığıdır. Muhatap bankanın, bu konu hakkında hiçbir arastirma yapmadan, talimata uyması, karsiliksiz çek keside etmek suçunu işleyen kesidecinin cezai sorumlulugunu ortadan kaldirmaz.

Çevrimdışı Av. Ahmet Delikanlı

  • Administrator
  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 665
  • Karma: +10/-0
    • Profili Görüntüle
  • Hukuk ile ilginiz nedir ?: Hukuk Fakültesi Mezunuyum
Cvp:Ödemeden Men Talimatı/Karşılıksız Çek
« Yanıtla #3 : Eylül 09, 2008, 08:46:54 ÖÖ »
Gerçekten uzun tartışma götürecek güzel bir konuya değinmişsiniz.

Adil Bey\\\'in açıklaması en başta bana da mantıklı geldi, ancak şu var ki ödemen men talimatının hangi hallerde verileceği hususu ve bankanın ödemedeki ihtiyari hareketi cezai sorumluluğunun varlığını daha yakın hale getiriyor.Zira, geniş perspektiften baktığımızda, çekin elinden rızası dışında çıktığını iddia eden keşidecinin, ödemeden men talimatı vermesi de araştırılması gereken bir husustur.Keşidecinin iyi niyeti yada kötü niyetini banka bilemediği için isterse ödemede de bulunabilir.Bu durumda doğal olarak karşılıksız çıkan çekin cezai sorumluluğu da doğacaktır.

İyi günler diliyorum...
İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Hacet Mah. Keykubat Bulv. Nazifoğlu Apt. No:2/6 Alanya/ANTALYA Tel-Fax: 0242 511 54 11

Çevrimdışı onurcelen

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 15
  • Karma: +0/-0
    • Profili Görüntüle
Cvp:Ödemeden Men Talimatı/Karşılıksız Çek
« Yanıtla #4 : Eylül 09, 2008, 02:12:01 ÖS »
Öncelikle vermiş olduğunuz kapsamlı cevapla bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz. Şu konuyu açıklamakta yarar görüyorum; forumlarımızın amacı sadece soru sormak değil aynı zamanda bildiğimiz konuları meslektaşlarımız, stajyer arkadaşlarımız ve insanlarımızla paylaşıp tartışmaktır. Daha fazla bilgi paylaşımı ve erişimi açısından siz değerli dostlarımızın desteğini bekliyoruz. Teşekkürler...