0 beğenilme 0 beğenilmeme
87

Merhabalar, özellikle ilgilendiğim ve dava açmayı düşündüğüm bir konudur. Çünkü insanların hayalleriyle,umutlarıyla oynayıp onlardan "yatırım" alıp. Bir süre sonra kapatıp kaçıp giden dolandırıcılar söz konusu. Bu konu üzerinde iki sorum olacak.

1) Para kazandırma vaadi sunan bir internet sitesi (oyun siteleri vs) , SSL bulundurup ve bu sertifika sonucunda buna ait bir şirket (vergi levhası) bulunan bir sistemi ele alırsak. İnternet kullanıcılarının yatırım yaptıktan sonraki süreçte, site sahibi paraları toplayıp herhangi bir ödeme yapmadan sistemi kapatıp, kayıplara karışırsa bunun suçu ne olur? Nasıl bir dava açılmalıdır? Sistem sahibi açısından bu kazanç yöntemi yasal mıdır? Kullanıcıya vaad ettiği rakamı vermek ile yükümlü müdür?

2) İlk sorumdan farklı olarak sistem herhangi bir şirkete bağlı olmaması durumunda (vergi levhası vb.) bu tarz bir sistemin suçu nedir? Bununla ilgili açılabilecek davanın, ilk sorumdakine göre farkı var mıdır? varsa nelerdir? 

Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim, özellikle bu tarz sistemlerle insanları kandıran ve gerçekten çok ama çok "CİDDİ" rakamlar kazanan, benim gözümde "DOLANDIRICI" insanlarla mücadele etmek istiyorum. Milyon liralara ulaşan rakamlar kazanıyor bu dolandırıcılar ve günden güne çok artış var. İnsanların parası git gide bu tarz sistemlerde eriyor.

Bilişim Hukuku kategorisinde (120 puan) sordu | 87

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

6,978 soru
4,827 cevap
655 yorum
21,181 üye