0 beğenilme 0 beğenilmeme
187
Merhaba,

Bir akrabam asgari ücret ile yaklaşık 4.5 sene köyde büyük bir çiftlikte çalıştı  bağların, tarlaların bakımı, hasata hazırlanması gibi işler.. çalıştığı süre içerisinde bayram tatili, hafta sonu tatili gibi şeyleri hiç kullanmamış fazla mesai ücreti de olmamış tabi sabahın 7sinden akşam saat 9a 10a 11e kadar çalşmış hep o gün ki iş ne zaman biterse.. işyeri kendisini sigortalı olarak göstermiş, maaşını elden ödemiş ve ücretini aldığına dair bi imza attırmışlar.. yaklaşık 1.5 sene kadar önce de işyerinden bir rahatsızlığı nedeniyle kendi isteğiyle ayrılmış..

akrabam şimdi geriye dönük bu hakları için dava açmak istiyor.. tam olarak ne gibi hakları vardır ve ne yapması lazım.. dava açması mı gerekir yoksa şikayette mi bulunmalı.. kendisinden fazla mesai yaptığına, bayramlarda çalıştığına dair belgeler isteneceği gibi şeyler söylenmiş.. dava açarsa hangi belgeleri göstermesi gerekir..

Teşekkürler..
İş-Sosyal Güvenlik ve Sigortalar Hukuku kategorisinde sordu | 187

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Selamlar...Ücret alacaklarına ilişkin hakları için işyerinden özlük dosyası istenecektir. Özlük dosyasını işveren getirecektir.İşçinin bu tarz haklarını alamadığı cihetiyle özlük dosyası ve tanıkları delil olacaktır. Ancak b konuda uzman bir avukatla çalışmanız önerilir. Saygılarımızla...
cevapladı
7,005 soru
4,860 cevap
660 yorum
21,226 üye