0 beğenilme 0 beğenilmeme
103
Merhabalar,

Ben geçen sene bir arkadaşla konuşurken bana sen ne iş yapıyorsun dedi bende sivil polisim dedim ama herhangi bir kimlik göstermedim yada çıkar elde etmedim şakasına o an ağzımdan öyle çıktı dalgasına söyledim o çocukla ilk defa orda tanışıyorduk aradan 1 yıl geçti benim polis olmadığımı öğrenmiş şimdi beni tehtid ediyor istihbarat şubede polis arkadaşım var seni evden aldırcam diyor. Bu güne kadar karakolun kapısından bile girmedim, hiç bir sabıka kaydım yok çok korkuyorum dün resmen sabaha kadar uyuyamadım.Hani derler ya insanın başına ne gelirse çenesinden gelir bu da bana bi ders oldu şimdi sorum sizlere saygı değer avukatlarım bu durum dan dolayı başım belaya girermi, hiç bir çıkar yada herhangi bir kullanma yok sadece bi anlık yalan söyledim beni aydınlatırsanız çok dua ederim lütfen yardımcı olun..
Ceza Hukuku kategorisinde sordu | 103

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
En İyi Cevap

Merhaba,işlediğiniz suç kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesidir.TCK 262.maddesi gereğince üç aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilir.Ancak dava açıldıktan sonra ortadaki iddiaları taraflar kanıtlamak zorundadır.Ayrıca dediğiniz gibi şaka olarak söylediyseniz ve kanıtlayabilirseniz beraat edersiniz.Geçmiş olsun.

cevapladı
seçti
yorumunuz için çok teşekkür ederim.. Kanıtlama gibi bir durum söz konusu olamaz çünkü konuştuğumuz yerde o ve ben vardım başka kimse yoktu..Şu an için arayan soran olmadı sizce gidiyim ben mi ifade veriyim yoksa hiç üstüne düşmeyim mi? kime sorsam seni korkutmak için yapıyordur diyor kafam karıştı açıkçası. ilginize teşekkürler..
Hocam dediğiniz maddenin açıklamasına araştırdım şöyle bir cümle geçiyor; Sadece o görevin, görevlisi olduğunu beyan etmek, herhangi bir işlem yapmaya kalkmadıkça bu suçu oluşturmaz.  Bu cümle benim durumumu özetliyor sanırım..
Üstüne düşmeden yalan yere kamu görevini üstlenmek suç teşkil etmektedir ve cezası üç aydan başlar.Elbette korkutmak amacıyla yapıyordur ancak kanıtlaması durumunda ceza alırsınız.Sizin adınaza suç duyrusu olursa ifade verin.
7,005 soru
4,860 cevap
660 yorum
21,226 üye